Low energy adaptive protocols network
Düşük enerji uyarlanabilir protokoller ağı
- Tez No: 733053
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
WSN (Kablosuz Sensör Ağı) araştırmacıları için en büyük sorun pil ömrüdür (düğüm gücü). Bu makale, dağıtılmış çok çipli mekanizma WN'nin (Kablosuz Ağ) geniş yapısını tartışmaktadır. Uyarlanabilir Düşük Enerji Blok Hiyerarşisi (LEACH), Karışık Enerji Verimliliği Protokolü (HEEP), TEEN ve enerji kullanımı için PEGASIS verimlilik kontrol sistemi gibi bloklar bazında yönlendirme protokolleri. Ancak daha fazla enerji verimliliği elde etmek için bu yöntemler dikkatle gözden geçirilmeli ve revize edilmelidir. Makale, küme başı (CH) için seçim sürecinin“yuvarlak”(r) olarak adlandırıldığı LEACH protokolüne odaklanmaktadır. Uygulama sürecinin herhangi bir yuvarlak ve ağ güvenli durumu için. LEACH ve türevlerinin gözlemine dayalı olarak, Enerji modelinin yönelimli bir yorumu verilir (EM). Şebekedeki elektriği hizalamak için hem CH hem de CH olmayan düğümlere EM eklenir.
Özet (Çeviri)
The big problem for the WSN (Wireless Sensor Network) researchers is the battery life (node power). This paper discusses the broad structure of the distributed multichip mechanism WN (Wireless Network). Routing protocols on the basis of blocks like the Adaptive Low Energy Block Hierarchy (LEACH), the Mixed Energy Efficiency Protocol (HEEP), TEEN and the PEGASIS efficiency control system for the use of energy. These methods must be carefully reviewed and revised, however in order to achieve a greater energy efficiency. The article focuses on the LEACH protocol in which the selection process for the cluster head (CH) is called“round”(r). For any round and network secure state of the implementation process. Centered on the observation of LEACH and its derivatives, an oriented interpretation of the Energy model is given (EM). EM is added both to the CH and non-CH nodes to align electricity in the grid.