Nazan Bekiroğlu'nun romanlarının değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
The invenstigation of Nazan Bekiroğlu's novels in the context of the education of values
- Tez No: 733054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı Nazan Bekiroğlu'nun romanlarını değerler eğitimi bağlamında incelemektir. Araştırma betimleyici nitel desenli bir araştırma olup veri toplama tekniği olarak doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, Nazan Bekiroğlu'nun Mücellâ, Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Yûsuf ile Züleyha, İsimle Ateş Arasında, Nar Ağacı adlı kitapları Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (2020) bulunan kök değer esas alınarak incelenmiştir. Eserlerde yer alan kök değerlerin sıklığı tespit edilmiş ve her eser için farklı tablo oluşturularak verilmiştir. Ardından kitaplardan alıntılanan örnek cümlelerle birlikte veriler yorumlanarak raporlaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre,“Nar Ağacı”adlı eserinde, saygı, sevgi ve vatanseverlik değerlerinin en çok öne çıkan kök değerler olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında eserlerde sorumluluk, dürüstlük, yardımseverlik, sabır ve adalet değerleri farklı eserlerde ön plana. Çıkmıştır. Ayrıca özdenetim. Ve dostluk değerlerinin eserlerin genelinde geçiş sıklığının az olduğu tespit edilmiştir. Eserler değerlerin öğretimi açısından ele alındığında,“İsimle Ateş Arasında”eserinin saygı, sevgi ve sorumluluk;“Lâ: Sonsuzluk Hecesi”eserinin sevgi, dürüstlük, özdenetim;“Yûsuf ile Züleyha”eserinin sabır, sevgi, sorumluluk;“Mücellâ”eserinin sevgi, yardımseverlik; değerlerinin öğretiminde kullanılabilecek nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine Nazan Bekiroğlu's novels in the context of values education. The study is a descriptive qualitative study and document analysis technique was used as a data collection technique. In the study, Nazan Bekiroğlu's books named Mücellâ, Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Yûsuf ile Züleyha, İsimle Ateş Arasında, Nar Ağacı were examined based on the root value found in the Turkish Language Curriculum (2020). The frequency of root values in the works has been determined and given by creating a different table for each work. Then, the data were reported by interpreting with sample sentences quoted from the books. According to the results obtained in the study, it was determined that the values of respect, love and patriotism were the most prominent root values in her work called Nar Ağacı. In addition, the values of responsibility, honesty, helpfulness, patience and justice have come to the fore in different works. By the same token, it has been determined that the frequency of passage of self-control and friendship values is low in the works. When the works are considered in terms of teaching values; respect, love and responsibility in İsimle Ateş Arasında; love, honesty, self-control in Lâ: Sonsuzluk Hecesi; patience, love, responsibility in Yûsuf ile Züleyha; love and benevolence in Mücella; it has been determined that it is in the quality that can be used in teaching values.