Erol Güngör'ün kültür ve tarih anlayışı
Erol Güngör's culture and history approach
- Tez No: 73306
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yaşadığımız yüzyılda daha da önem kazanan milliyetçilik, din, barışseverlik gibi manevi duyguları kültürel ve tarihsel bütünlük içinde ele alan Erol Güngör, ortaya koyduğu çalışmalarıyla günümüz Türkiye'sinde toplumsal problemlerimizin çözümü için ciddi bir yol gösterici olmuştur. Ayrıca sadece Cumhuriyet Türkiye'sinin değil, yıkılan Osmanlı İmparatorluğu ve Batı Uygarlığının da kültürel ve tarihsel değerleri üzerinde önemli görüşler ileri sürmüş ve yorumlamıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Erol Güngör'ün hayatına kısa olarak değinilmiştir. Burada“Erol Güngör'ün Çocukluğu ve Gençliği”ile“Yöneticiliği ve Eserleri”ele alınmıştır. ikinci bölümde kültürün genel olarak tanımlarından sonra Batı Kültürü, Osmanlı Kültürü ve Cumhuriyet Kültürü hakkında Erol Güngör'ün düşüncelerine ve tespitlerine yer verilmiştir. Genel olarak yapılan yorumların haricinde kültürün oluşmasında önemli unsurlarından olan dil, din, edebiyat ve sanat alanlarındaki görüşleri de belirtilmiştir. Son bölümde ise konunun ana başlığını teşkil eden“Erol Güngör'e göre tarih anlayışı”işlenmiştir. Erol Güngör'ün tarih alanına nasıl baktığı ve milli tarih anlayışı belirtilmiştir. Ulaşılan belli başlı genellendirmelere ve değerlendirmelere ise sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Erol Güngör, who considers moral values such as Nationalism, Religion, Reconciliation in a culturel and historical harmony that gains more importance in the century we live in, has been a serious forerunner to the solution of today's Turkey. Besides, he has put forward some important ideas about the culturel and historical values of Western Civilization and has interpreted the items that belongs not only to Rebuplic of Turkey, but also to disintegrated Ottoman Empire. İn the first part of our study, Erol Güngör 's life has been shorty mentioned. Here,“Erol Güngör' s chilhood & youth”, Ottoman Culture and his management & works“ have been considered. İn the second part, after from common explanations of ”culture“ Erol Güngör' s thoughts and determinotions on Western Culture, Ottoman Culture and Rebuplic Culture have been inclided. Except of comman interpretations, his ideas in the fields of language, religion, literature and art, which are important elements to form culture, have also been stated. İn the last part, ”history understanding according to Erol Güngör that forms the title of the subject has been discussed formally. His point of wiev on the field of history and“ national history understanding”have been stated. Same notable generalization and evoluations have been included in the conclusion part.