Kimerik pilin rekombinant aşı üretim platformu geliştirilmesi
Development of the chimeric pilin recombinant vaccine production platform
  1. Tez No: 733063
  2. Yazar: MERVE AKSÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN DORUK ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Aşılama, mikrobiyal ya da viral patojenlerin yol açtığı enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi ya da tedavisinde en etkin yöntemlerden biri olarak sayılmaktadır. Bu amaçla, zayıflatılmış canlı ya da inaktive edilmiş hücre veya virüs partikülleri kullanılabilmektedir. Rekombinant DNA teknolojisinin gelişmesi ile beraber aşı çalışmalarına ivme kazandırmıştır. Bu şekilde üretilen birçok ürün dünya pazarında başarıyla pazarlanmaktadır. Tedavi edici ve önleyici amaçlı aşılama alanındaki potansiyel gelişmeleri ilerletmek için aşıların uygun şekilde formüle edilmesi ve uygulanması gereklidir. Etkili bir immün yanıtın oluşabilmesi için üretilen aşıların uygun adjuvanlarla formüle edilmesi büyük önem taşımaktadır. Konvansiyonel adjuvanlarıngüvenilirliği sorgulanmakta ve yeni adjuvanlar için araştırmalar hızla devam etmektedir. Bu tez çalışmasında, amino terminalinde (N-terminal) Pseudomonas aeruginosa PAO1 pilin olgun (mature peptide) peptidi, karboksi terminalinde (C-terminal) IgG1 Fc bölgesi segmenti, bu ikisinin arasıdan ise hedef immünojen proteini kodlayan SARS-CoV2 spike (diken) segmentini bulunduran, rekombinant pilin kimerik aşı platform vektörü geliştirilmiştir. Rekombinant DNA formundaki aşı platform vektörünün Pichia pastoris fabrika hücreler kullanılarak füzyon peptid şeklinde ekspresyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vaccination is considered as one of the most effective methods in the prevention or treatment of infectious diseases caused by microbial or viral pathogens. For this purpose, live attenuated or inactivated cell or virus particles can be used. Vaccine studies has accelerated with the development of recombinant DNA technology. Many products produced in this way are successfully marketed in the world market. Proper formulation and administration of vaccines is necessary to advance potential advances in therapeutic and preventive vaccination. It is of great importance to formulate the vaccines produced with appropriate adjuvants in order for an effective immune response to occur. The reliability of conventional adjuvants is questioned and research for new adjuvants continues rapidly. In this thesis, it has been developed a recombinant pilin chimeric vaccine platform vector that the mature (mature peptide) peptide of Pseudomonas aeruginosa PAO1 pilin at the amino terminal (N-terminal), the IgG1 Fc region segment at the carboxy terminal (C-terminal), and the SARS-CoV2 spike segment encoding the target immunogen protein between these two. The vaccine platform vector in the form of recombinant DNA was expressed as a fusion peptide using Pichia pastoris factory cells.