Assessment and management of ergonomic risks in a manufacturing firm
Bir imalat firmasında ergonomik risklerin değerlendirilmesi ve yönetimi
- Tez No: 733064
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir imalat firmasındaki çalışanların mesleki kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına ilişkin riskleri analiz etmektir. Farklı bölüm ve istasyonlarda bulunan çalışanların çalışma pozisyonlarının risk seviyeleri, tüm vücudu ele alan pozisyonların risklerinin ergonomik açıdan değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan Hızlı Tüm Vücut Değerlendirme (REBA) yöntemi ile hesaplanmıştır. Gözleme dayalı ve hem dinamik hareketlerin hem de sabit duruşların incelenmesine imkan veren bu yöntem, mesleki kas iskelet sistemi risk seviyelerinin tespit edilmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. REBA yöntemi ile gerçekleştirilen analizler sonucunda, bazı çalışanların orta ve yüksek risk seviyelerinde çalışma pozisyonlarına sahip oldukları belirlenmiştir. Risk seviyelerini azaltmaya yönelik yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler firma yöneticileri ile paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess employees' risks of work-related MSDs in a manufacturing company. The Rapid Entire Body Assessment (REBA) approach, which is extensively employed in the ergonomic evaluation of the risks of positions that deal with the entire body, is used to evaluate the risk levels of the employees' working positions in various departments and stations. This method, which is based on observation and allows for the analysis of both dynamic and fixed postures, enables the assessment of work-related musculoskeletal system risk levels and the implementation of appropriate safeguards. As a result of the analyzes carried out with the REBA method, it has been determined that some employees have working positions at medium and high risk levels. The actions and the measures to be taken to reduce the risk levels were shared with the company managers.