Güneş enerjisi ile tuzlu sudan tatlı su elde edilmesi
- Tez No: 6432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
XV ÖZET Tezde yapılan çalışma, Türkiye' nin güney bölgesinde 36 K enleminde, 30 D boylamında (Antalya) seçilen Single- Effect Solar Stili şeklinde adlandırılan Tek Etkili Güneş Enerjili Damıtıcı* nın kurulduğu varsayımından hareketle bu damıtıcılardan elde edilebilecek su miktarının tespit edilmesini ve sistemin maliyet analizini içerir. Damıtım miktarını bulabilmek için öncelikle, seçilen damıtıcı tipi üzerinde enerdi dengesi kuruldu. Buradan iki ana denklem elde edildi. Elde edilen denklemlerin nü merik olarak çözümü ile damıtıcı üzerindeki camın ve damı tıcı içindeki suyun sıcaklıkları bulundu. Daha sonra, bu sıcaklıklardaki damıtıcılardan temin edilebilecek su mik tarı ile damıtıcı verimi tespit edildi. Yukarıda belirtilen hesaplarda, her ayın 15. günü o ayı temsil etmek üzere esas alınarak gün boyu saat-saat anlık değişimler elde edildi. Daha sonra, 400 İt /gün olarak kabul edilen günlük su gereksinimini karşılayacak damıtıcıların kurulmasının bu işe girişene ne kadara mal olacağı tespit edilerek alınan sonuç elektrik enerjisi ile damıtım yapılması ve suyun şe hir şebekesinden karşılanması halleri karşılaştırıldı. Görülmüştür ki, böyle bir tesisatı şu an için Türki ye'de kurmak oldukça fantazi bir davranış olacaktır.
Özet (Çeviri)
summary This thesis includes that amount of water obtained from the solar still so called Sinfle Effect Solar Still and its cost analysis assuming this solar still has been established in Antalya located at 36 N and 30 E. First, so as to find water output it has been set an energy balance on the still. Thus, two basic equations have been obtained. The temperatures of water and glass have been determined by solving of these two equations numerically. In the computations above, taking the fifteenth day of every month in order to present that month fluctuations in water and glass temperatures, solar radiations and so on have been obtained hour by hour during the day. Then, it has been determined how much it cos^s the establisher erecting these stills which should assure water requirement accepted as 400 It per day. And the result, the cost of solar stills, has been compared with the cost of desalination by electrical energy and the water which is conveyed to the city, Antalya. So it can be said to be very fancy for the presert to erect this kind of stills in Turkey.