Preparation of molecularly imprinted nanosensor for dopamine determination
Dopamin tayini için moleküler baskılanmış nanosensör hazırlanması
- Tez No: 733070
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE NALAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dopamin, memeli merkezi sinir sisteminde bulunan ve metabolik fonksiyonlarda, kardiyovasküler, renal ve hormonal sistemlerde çok önemli bir role sahip olan katekolamin sınıfı bir nörotransmiterdir. Dopaminin hızlı, kolay, seçici ve düşük maliyetli analizi, nanobiyosensörlerin hazırlanmasında sadece dopamine özgü yapay reseptörler olan moleküler baskılanmış polimerlerin kullanılmasıyla sağlanabilir. Bu tez kapsamında, nanoteknolojinin avantajları ile moleküler baskılama teknolojisinin seçiciliği ve biyosensör sistemlerinin duyarlılığı bir araya getirilerek dopamin tayini için iki ayrı hassas, seçici, ucuz ve minyatürleştirilebilir sensör sistemi geliştirilmiştir. İlk sistemde, bir elek baskılı karbon elektrot üzerinde moleküler olarak damgalanmış fulleren modifiye pirol-pirol-3-karboksilik asit kopolimerleri kullanılarak elektrokimyasal impedans temelli bir sensör tasarlanmıştır. Geliştirilen sensör sisteminin performans parametreleri 25-250 ng/mL (R2= 0,9939) arasında kalibrasyon eğrisi ile belirlenmiş ve LOD ve LOQ sırasıyla 8,77 ng/mL ve 26,6 ng/mL olarak bulunmuştur. Geliştirilen sensör ile elde edilen sonuçlar ELISA yöntemi ile karşılaştırılmış ve ELISA ile geliştirilen sensör arasında R2= 0.979 ile iyi bir korelasyon gözlemlenmiştir. İkinci sistemde, moleküler baskılanmış Cys-APBA-APBA modifiye Pyrrole-3-karboksilik asit kopolimerleri altın ekran baskılı elektrot (SCE) üzerinde kullanılarak EIS tabanlı bir sensör hazırlanmıştır. Sensör sisteminin performans parametreleri 100-600 pM (R2= 0.9517) arasındaki kalibrasyon eğrisi ile belirlenmiş, LOD ve LOQ sırasıyla 30.34 pM, 95.82 pM olarak bulunmuştur. A1-42 tayini için, Cys-PAMAM modifiye ekran baskılı altın elektrot üzerinde Pirol-3-karboksilik asit polimeri ile moleküler baskılanmış EIS temelli bir sensor geliştirilmiştir. Sensör sisteminin performans parametreleri, kalibrasyon eğrisi ile 0,5- 200 ng/ml (R2= 0,9837) arasında belirlenmiş ve LOD ve LOQ sırasıyla 0,14 ng/ml ve 0,42 ng/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dopamine is a catecholamine class neurotransmitter found in the mammalian central nervous system and has a very important role in metabolic functions, cardiovascular, renal and hormonal systems. Rapid, easy, selective and low-cost analysis of dopamine can be achieved by the use of molecularly imprinted polymers, which are only dopamine-specific artificial receptors, in the preparation of nanobiosensors for dopamine determination for the early diagnosis of such diseases. Within the scope of this thesis, two separate sensitive, selective, inexpensive and miniaturizable sensor systems have been developed for dopamine determination by combining the advantages of nanotechnology with the selectivity of molecular imprinting technology and the sensitivity of biosensor systems. In the first system, an electrochemical impedance-based (EIS) sensor was designed by using molecularly imprinted fullerene modified pyrrole-pyrrole-3-carboxylic acid copolymers on a screen-printed carbon electrode. The performance parameters of the sensor system were determined by the calibration curve between 25- 250 ng/mL (R2= 0.9939) and the LOD and LOQ were found to be 8.77 ng/mL and 26.6 ng/mL, respectively. The results obtained with the developed sensor were compared with the ELISA method and good correlation with R2= 0.979 was observed between ELISA and developed sensor. In the second system, an EIS based sensor was prepared by using molecularly imprinted Cys-APBA-APBA modified Pyrrole-3-carboxylic acid copolymers on a screen-printed gold electrode. The performance parameters of the sensor system were determined by the calibration curve between 100- 600 pM (R2= 0.9517) and the LOD and LOQ were found to be 30.34 pM and 95.82 pM, respectively. In the third system, an EIS based sensor was prepared by using molecularly imprinted Cys-PAMAM modified Pyrrole-3-carboxylic acid polymer on a screen-printed gold electrode for A-42. The performance parameters of the sensor system were determined by the calibration curve between 0.5- 200 ng/ml (R2= 0.9837) and the LOD and LOQ were found to be 0.14 ng/ml and 0.42 ng/ml, respectively.