kronik miyeloid lösemili hastalarımızda imatinib mesilat tedavisinin hipotalamo-hipofizer aksın üzerine etkisi
The effect of imatinib mesylate treatment on the hypothalamo-pituitary axis in our patients with chronic myeloid leukemia.
  1. Tez No: 733077
  2. Yazar: PINAR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: UZMAN LEVENT KEBAPCILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Arka plan: imatinib mesilat(tirozinew kinaz TK), kronik miyelojenöz lösemi tedavisinde yeni bir ilaçtır. TK ayrıca hipotalamo-hipofiz adrenal (HPA) ekseninde de önemlidir. Amaç : Bu çalışmanın amacı imatinib ile tedavi edilen hastalarda hpa eksenini değerlendirmekti. Bu çalışmaya 25 hasta dahil edildi. Yöntemler : HPA GLAND AXİS'i değerlendirmek için glukagon uyarı testi (GST) ve düşük doz (1 mikrog) adrenokortikotropinin testi (ldsst) kullanıldı. sonuç: kortizol eşik değeri 500 nmol/l olarak kabul edildiğinde 17 denekten on iki tanesi LDSST'ye yanıt gösteremediğinde on yedi denekte bozulmuş tepe yanıtı vardı. bu nedenle ,12 hasta HPA eksikliği olarak tanımlandı. tehedse 25 hastanın sadece ikisinde morming serum kortizol 200 nmol/l vardı ve gst ve LDSST'de başarısız oldu, bu da çoğunluğun kısmi glukokortikoid eksikliği olduğunu gösterir. LDSST için kesme varsayımı 500 ila 600 nmol/l ise, 16 hasta hem gst hem de LDSST'de başarısız olmuştur. SONUÇ : SONUÇLARIMIZ , KML İÇİN İMATİNİB MESİLAT ALAN HASTALARDA SUBKLİNİK GLUKOKOTİKOİD EKSİKLİĞİNİN ARTTIĞINI GÖSTERMEKTEDİR . BU NEDENLE KİMLİK ARASI HASTALIK DURUMU GİBİ STRESLİ DURUMLARDA, KML HASTALARINDA AŞIRI VE TEDAVİ OLMAYAN KISMİ GLİKOKORTİKOİD EKSİKLİĞİ HAYATI TEHDİT HALİNE GETİRİR
Özet (Çeviri)
Background: ımatinib mesylate(tyrosinew kinase TK) is a novel medication in the treatment of chronic myelogenous leukaemia. TK is also essential inhypothalamo-pituitary adrenal (HPA) axis. Purpose : The aim of this study was to evaluate hpa axis in patients treated with imatinib.Twenty -five patients were patients included in this study. Methods : glucagon stimulation test (GST) and lowe -dose (1 microg) adrenocorticotropinin test (ldsst) wew used to assess the HPA GLAND AXİS. result: seventeen subjects had impaired peak response whwn a cortisol cut off value is accepted as 500 nmol/l twelvw out of 17 subjects also failed to show a response to LDSST. therefore ,12 patients were defined as HPA deficient. only two of tehedse 25 patients had morming serum kortisol 200 nmol/l ,and failed the gst and LDSST,indicating that majority had partial glucocorticoid deficiency. ıf the cutt-off presume for LDSST is from 500 to 600 nmol/l ,16 patients wold have failed both the gst and LDSST. CONCLUSİON : OUR RESULTS İNDİCATE AN İNCREASED PREVALENCE OF SUBCLİNİCAL GLUCOCORTICOID DEFİCİENCY İN PATİENTS RECEİVİNG İMATİNİB MESYLATE FOR CML . THEREFORE UNDER STRESSED CONDİTİONS, SUCH AS İNTERCURRENT İLLNESS STATE,OVERT AND UNTREATED PARTİAL GLUCOCORTİCOİD DEFİCİENY İN CML PATİENTS BECOME LİFE THREATENİNG