İklim değişikliği ile mücadelede döngüsel ekonominin rolü
The role of the circular economy in combating climate change
  1. Tez No: 733076
  2. Yazar: BİRTAN GÜVEN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İklim Değişikliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İklim değişikliği, kendisini tehdit eden en büyük küresel sorunlardan biri olarak insanlığın karşısında durmaktadır. Son yıllarda iklim değişikliği sorununa karşı her ne kadar kamuoyu ilgisi, uluslararası çalışmalar ve bilimsel yayınlarda büyük bir artış olsa da; iklim değişikliğine neden olan insan kaynaklı etmenler ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileri artarak devam etmektedir. Bu nedenle, iklim değişikliği ile mücadelede hedeflere ulaşılabilmesi için, daha fazla geç kalınmadan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne uygun olarak yenilenebilir enerjiye geçiş ve enerji verimliliği ile birlikte materyal verimliliği ilkelerinin hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, mevcut üretim ve tüketim kalıplarında temel bir dönüşümü vadeden döngüsel ekonominin, iklim değişikliğine neden olan etmenlerin önlenmesi veya azaltılması yoluyla uluslararası iklim değişikliğiyle mücadeledeki potansiyel rolü incelenmiştir. Paris Anlaşması'na göre taraflar, sürdürülebilir üretim ve tüketim kalıplarının iklim değişikliği ile mücadeledeki rolünün önemini kabul etmişlerdir. Yapılan literatür çalışması sonucunda, döngüsel ekonominin azaltım potansiyeline ilişkin zengin bir kaynak olmadığı ve bununla birlikte somut örneklere ilişkin ise çok daha az kaynak yer aldığı fark edilmiştir. Bu çalışmada, iyileştirilmiş ve geniş ölçekte uygulanacak döngüsel bir ekonominin farklı ilkelerinin, önemli emisyon üreticisi çeşitli sektörlerde azaltıma ilişkin değişken sonuçları gösterilerek, bu alanda literatüre katkı yapılmıştır. Mevcut kaynakların incelenmesi sonucunda, genel olarak döngüsel ekonomi ilkelerinin azaltım potansiyelinin umut verici olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change stands before humanity as one of the greatest global problems that threaten it. Although there has been a tremendous increase in the public interest, international studies and scientific publications against climate change issue in recent years, anthropogenic factors causing climate change and its negative impacts continue to increase. For this reason, to achieve the goals in the fight against climate change before it is too late, it is of great importance to implement the principles of material efficiency and the transition to renewable energy according to the sustainable development goals. In this study, the potential role of the circular economy in the fight against global climate change has been tried to be revealed, which promises a fundamental transformation in the current production and consumption patterns in line with sustainable development by preventing or reducing the factors causing climate change. According to the Paris Agreement, the parties have accepted the importance of sustainable production and consumption patterns in the fight against climate change. As a result of the literature review, it is concluded that there are few resources for the mitigation potential of circular economy and even fewer resources that have concrete examples. Available resources, which are examined here, have generally promising results regarding the mitigation potential of circular economy principles. The study aims to contribute to the literature in this field by displaying the varying results of the different principles of an improved and widely-applied circular economy in terms of mitigation in several sectors which have been causing significant emissions.