Çağdaş sanatta şiddet bağlamında ölüm kavramı
The concept of death in the context of violence in contemporary art
  1. Tez No: 733085
  2. Yazar: ESRA ALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yaşam var olduğu andan günümüze kadar devam eden ölüm gerçeği, beraberinde şiddeti de sürüklemiştir. Bu duruma çok uzun yıllardır tanıklık eden sanat, birçok alanda ifade gücünü yansıtmıştır. Yüzyıllar boyunca eserlerinde toplumsal sorunlara da yer veren sanatçılar, çağdaş sanat dönemiyle birlikte şiddet ve ölüm temalarını daha özgür bir şekilde sergilemeye başlamışlardır. Özellikle kadına yönelik şiddete bağlı ölüm temalarının fazla olması, bu problemin devam ettiğini ve kadının toplumdaki yerinin hak edilen konuma gelememiş olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda ele alınan tezde, sanat alanında ölüm ve şiddet temasının süreci görsel ve yazılı kaynaklarla sunularak, birçok sanatçı ve eser örneğiyle desteklenmiştir. Etkili bir sanat dalı olan sinema sanatından faydalanılmış ve uygulama çalışmalarında film sahnelerinden alınan görüntülerin çizildiği portrelere yer verilmiştir. Kişisel uygulama çalışmalarıyla beraber, yer yer eleştirel düşünceler ve özgün fikirler tezin temel unsurlarındandır.
Özet (Çeviri)
The fact of death, which continues from the moment life exists to the present day, has also led to violence. Art, which has been witnessing this situation for many years, has reflected its power of expression in many areas. Artists who have also included social problems in their works over the centuries have started to exhibit the themes of violence and death more freely with the period of contemporary art. The fact that there are a lot of themes of death related to violence against women in particular shows that this problem persists and that a woman's place in society has not reached its rightful position. In the thesis considered in this context, the process of the theme of death and violence in the field of art was presented with visual and written sources and supported by many examples of artists and works. Cinema art, which is an effective art branch, has been used and portraits taken from film scenes have been included in the application studies. Along with personal practice studies, critical thoughts and original ideas are one of the main elements of the thesis.