Bazı meteoritik kompleks organik bileşiklerin titreşimsel spektroskopi ve moleküler modelleme teknikleriyle incelenmesi ve astrojeobiyolojik açıdan değerlendirilmesi
Investigation and astrobiogeologic evaluation of some meteoritic complex organic compounds by vibrational spectroscopy and molecular modeling techniques
  1. Tez No: 733086
  2. Yazar: BERGÜZAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoteknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Biotechnology, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez çalışması kapsamında çeşitli petrografik özelliklere sahip meteoritler üzerine yapılan çalışmalar sonucu keşfedilen dihidroksimagnezyum karboksilat (DHMC) anyonu, asteroidal koşullara maruz kalarak bozunup birçok organik ve anorganik bileşiğin öncüsü olan hekzametilentetraamin (HMT) ve varyantları, erken dünya evresinin önemli bir bileşiği olabileceği düşünülen demir siyano karbonil'in (ICC) cis-trans izomerleri ve yapı olarak Mars Jezero krateriyle benzerliğinden dolayı ve ileride yapılması muhtemel uzaysal çalışmalara yardımcı olması amacıyla Salda Gölü'nden toplanan numuneler kullanılarak hidromanyezit minerali üzerine çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında, Gaussian 09 yazılımındaki yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) ile, DHMC, HMT ve varyantları ile cis-trans izomeri incelen ICC bileşiklerinin geometrik yapıları, titreşim modları, kırmızıaltı ve Raman spektrumları teorik olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar B3LYP yöntemi ve 6-311++G(d,p) temel seti ile yapılmıştır. Elde edilen hesapsal sonuçlar ikili ölçeklendirme çarpanı yöntemi kullanılarak ölçeklendirilmiştir. Her bir moleküle ait termodinamik parametreler Mars, Merkür ve Venüs gezegenleri için ayrı ayrı incelenmiş ve bu moleküllerin önemi astrojeobiyolojik olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis the dihydroxymagnesium carboxylate anion discovered as a result of studies on meteorites with various petrographic properties, the hexamethylenetetraamine and its variants which are the precursors of many organic and inorganic compounds under asteroidal conditions, the cis-trans isomers of iron cyano carbonyl thought to be an important compound of the early Earth phase in addition the hydromagnesite mineral was studied by using samples collected from Salda Lake due to its structure similarities with Mars Jezero crater. The geometric structures, vibration modes, IR spectra, and Raman spectra of each molecule were examined theoretically in this thesis using the Gaussian 09 software and the density function theory (DFT). Calculations were made using the B3LYP method and the 6-311++G(d,p) basis set. The computational results obtained were scaled using the binary scaling factor method. The mode values in the optimized parameters section from the log file obtained as a result of the calculation were checked one by one and the % PED values were tabulated. A % PED table was created with values above 10%. Thermodynamic parameters of each molecule were examined separately for the planets Martian, Mercury and Venus.