İstanbul bölgesi şehir suyu örneklerinde bazı eser elementlerin indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometri ile incelenmesi
Investigation of some trace elements by inductively coupled plasma-mass spectrometry in urban water samples in istanbul region
- Tez No: 733131
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Avrupa yakasında belirlenen istasyonlardan toplanan ve içme/kullanım amacıyla tüketilen şehir suyu örneklerindeki bazı eser element içeriklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Su, insanın yaşamının her aşamasında doğru beslenme, kan dolaşımı, solunum, boşaltım ve üreme gibi hayati işlevleri yerine getirebilmesi için gereklidir. Suyun yaşam için gerekli olması nedeniyle konut ortamında kullanıma uygun olması ve kalitesi çok önemlidir. Yaşam için gerekli olan su, temiz ve sağlıklıysa faydalı olabilir. Aksi takdirde, su sağlığı tehlikeye atabilir. Elementlerin analizi amacıyla pek çok enstrümental teknik kullanılmaktadır. Bunlardan yaygın olarak kullanılan teknik, tayin kapasitesi yüksek ve ultra eser analizler için standart yöntem haline gelmiş olan İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometri (ICP-MS) tekniğidir. Araştırmamızda belirlenen istasyonlardan 50 adet şehir suyu numunesi alınarak örneklerindeki elementleri inorganik ortama almak amacıyla nitrik asit ilave edilmiş ve analiz öncesi uygun saklama koşullarında saklanmıştır. Su örneklerindeki eser elementler Environmental Protection Agency (EPA) 200.8 metoduna göre İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrofotometre (ICP-MS) cihazı ile tayin edilmiş ve sonuçlar; alüminyum (Al) için 6,68 ppb, Baryum (Ba) için 40,66 ppb, Lityum (Li) için 0,51 ppb, Bor (B) için 10,13 ppb, Sodyum (Na) için 8,27 ppm, Magnezyum (Mg) için 3,27 ppm, Potasyum (K) için 1,73 ppm, Titanyum (Ti) için 0,28 ppb, Vanadyum (V) için 0,19 ppb, Krom (Cr) için 5,72 ppb, Mangan (Mn) için 1,27 ppb, Demir (Fe) için 89,68 ppb, Kobalt (Co) için 0,19 ppb, Nikel (Ni) için 8,85 ppb, Bakır (Cu) için 44,95 ppb, Çinko (Zn) için 465,03 ppb, Arsenik (As) için 0,70 ppb, Selenyum (Se) için 522,91 ppb, Stronsiyum (Sr) için 563,11 ppb, Kadmiyum (Cd) için 0,06 ppb, Antimon (Sb) için 0,36 ppb, Talyum (Tl) için 0,007 ppb, Kurşun (Pb) için 9,63 ppb, Bizmut (Bi) için 308,25 ppb, Kalsiyum (Ca) için 7,71 ppm değerleri tespit edilmiştir. İstanbul şehir suyu örneklerinde tespit edilen eser element içeriklerinin standart değerlerin altında olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate some trace element contents in the city water samples collected from the stations determined on the European side of Istanbul and consumed for drinking/usage purposes. Water is necessary for a person to perform vital functions such as proper nutrition, blood circulation, respiration, excretion and reproduction at every stage of his life. Since water is essential for life, its suitability for use in the residential environment and its quality are very important. Water, which is essential for life, can be beneficial if it is clean and healthy. Otherwise, the water may endanger health. Many instrumental techniques are used for the analysis of elements. The most widely used technique is the Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometry (ICP-MS) technique, which has a high detection capacity and has become the standard method for ultra-trace analysis. 50 tap water samples were taken from the stations determined in our research, nitric acid was added in order to get the elements in the samples into the inorganic environment and stored under appropriate storage conditions before the analysis. Trace elements in water samples were determined by Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrophotometer (ICP-MS) according to the Environmental Protection Agency (EPA) 200.8 method and the results were; 6,681 ppb for aluminum (Al), 40,659 ppb for Barium (Ba), 0.515 ppb for Lithium (Li), 10,134 ppb for Boron (B), 8274,648 ppb for Sodium (Na), 3265,726 for Magnesium (Mg) ppb, 1728,297 ppb for Potassium (K), 0.276 ppb for Titanium (Ti), 0.188 ppb for Vanadium (V), 5,717 ppb for Chromium (Cr), 1,267 ppb for Manganese (Mn), 89,678 for Iron (Fe) ppb, 0.191 ppb for Cobalt (Co), 8,848 ppb for Nickel (Ni), 44,946 ppb for Copper (Cu), 465,032 ppb for Zinc (Zn), 0.697 ppb for Arsenic (As), 522,906 ppb for Selenium (Se), 563,115 ppb for Strontium (Sr), 0.057 ppb for Cadmium (Cd), 0.357 ppb for Antimony (Sb), 0.007 ppb for Thallium (Tl), 9,630 ppb for Lead (Pb), 308,252 ppb for Bismuth (Bi), Calcium ( Ca) values of 7705, 617 ppb were determined. It is seen that trace element contents detected in Istanbul tap water samples are below the standard values.