Kolon kanseri hücre hattında (Caco-2) irisinin antiproliferatif ve antikanser etkileri
Antiproliferative and anticancer effects of irisin in the colon cancer cell line (Caco-2)
- Tez No: 733141
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Egzersizle salınan bir miyokin olan irisinin, glukoz metabolizması üzerinde olumlu etkileri vardır. Kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkta irisin artmasının olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı Caco-2 Kolon Kanseri hücre hattına çeşitli konsantrasyonlarda irisin uygulanarak, irisinin antiproliferatif etkilesinin yanı sıra apoptotik ve antiinflamatuvar etkisinin araştırılmasıdır. Bu çalışma Caco-2 kolon kanseri hücre hattında in vitro olarak yürütüldü. Hücreler irisinle 48 saat inkübe edildikten sonra CVDK-8 sitotoksisite kitiyle canlılık ölçümü spektrofotometrik yöntemler kullanılarak yapıldı. TNF-alfa, NF-kB, Kaspaz- 3, IL-6 seviyeleri ELISA metoduyla spektrofotometrik olarak ölçüldü.İrisin uygulanan ve uygulanmayan kontrol grubunda canlılık değerleri 5 nM grubunda istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05).TNF-alfa düzeyleri (5,10,50,100 nM) gruplarda istatistiksel olarak farklı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Irisin, an exercise-released myokine, has positive effects on glucose metabolism. Increased irisin levels have been shown to have positive effects in many diseases, including cancer. The aim of our study is to investigate the antiproliferative effect of irisin as well as its apoptotic and anti-inflammatory effects by applying irisin at various concentrations to the Caco-2 Colon Cancer cell line. This study was conducted in vitro on the Caco-2 colon cancer cell line. After the cells were incubated with irisin for 48 hours, viability was measured with the CVDK-8 cytotoxicity kit using spectorometric methods. TNF-alpha, NF-kB, caspase 3, and IL-6 levels were measured spectrophotometrically by ELISA method. Viability values in the control group with and without irisin were statistically significant in the 5 nM group (p0.05). TNF-alpha levels (5,10,50,100 nM) were statistically significant in the groups. was not different (p>0.05).