Türk imalat sektöründe finansal başarısızlığın belirleyicileri: 2005 -2020 yılları arası Borsa İstanbul üzerine bir araştırma
Determinants of financial distress in the Turkish manufacturing sector: a research on Borsa İstanbul between 2005 -2020
- Tez No: 733142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, halka açık işletmelere finansal başarısızlık riskini belirleme ile önleme adına nicel veriler sunabilmek ve işletmelerin finansal başarısızlık riskini bertaraf edebileceği yolları gösterebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Finansal başarısızlık; işletmelerin yükümlülüklerini yerine getirememeleri, iflas, faaliyetlerini gerçekleştirememeleri, üretimin durması, ilgilenilen dönemi zararlar kapatma, varlık kaybı yaşanması gibi tanım ile kriterlere sahiptir. Çalışmada finansal başarısızlık kriteri, 'Aktif Tutarının %10'unu Kaybetmek' şeklinde belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler, BİST İmalat Sektöründe Haziran 2021 itibariyle faaliyet gösteren 175 işletmenin, 2005-2020 yılları arası finansal tablolarından elde edilerek hesaplanmıştır. Çalışmada 55 finansal oran faktör analizine dahil edilmiş ve gerçekleştirilen analiz sonucunda, toplam veri setinin %92,36'sını açıklama gücüne sahip 11 finansal oran elde edilmiştir. Çalışmada, 11 finansal oranla gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda, 11 finansal oranı temsil edecek 4 finansal oran elde edilmiştir. Panel veri analizi gerçekleştirilmeden, dengeli panel veri seti oluşturabilmek amacı ile verilerinde süreklilik olmayan 63 işletme verisi örneklemden çıkarılarak 112 işletmenin verisi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Panel veri analizi, bağımlı değişken olarak Aktif Değişim Oranı ve bağımsız değişkenler olarak Cari Oran, Finansal Kaldıraç Oranı, Aktif Devir Hızı ve FAVÖK Marjı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda Cari Oran ile Aktif Değişim Oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Finansal Kaldıraç Oranı, Aktif Devir Hızı ve FAVÖK Marjı ile Aktif Değişim Oranı arasında pozitif ve doğrusal ilişki tespit edilmiştir. Finansal Kaldıraç Oranı, Aktif Devir Hızı ve FAVÖK Marjı'nda meydana gelen %1'lik artışın, Aktif Değişim Oranı'nı sırasıyla %0.32, %0.10 ve %0.16 arttırdığı bulgusu elde edilmiştir. Daha sonraki çalışmalarda, farklı dönemlerin ele alınarak, çalışmada yer alan nicel verilerin bu dönemlere uygulanması değerli araştırmacılara öneri olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to present quantitative data to publicly traded enterprises in order to determine and prevent the risk of financial failure, and to show the ways in which enterprises can eliminate the risk of financial failure. financial failure; It has definitions and criteria such as the inability of the enterprises to fulfill their obligations, bankruptcy, inability to perform their activities, stop of production, closing the losses for the period of interest, loss of assets. In the study, the financial failure criterion was determined as 'Losing 10% of the Asset Amount'. The data used in the study were calculated from the financial statements of 175 companies operating in the BIST Manufacturing Sector as of June 2021, between the years 2005-2020. In the study, 55 financial ratios were included in the factor analysis, and as a result of the analysis, 11 financial ratios with the power to explain 92.36% of the total data set were obtained. In the study, as a result of the correlation analysis performed with 11 financial ratios, 4 financial ratios representing 11 financial ratios were obtained. In order to create a balanced panel data set without performing panel data analysis, the data of 63 enterprises with no continuity in their data were excluded from the sample and the analysis was carried out with the data of 112 enterprises. Panel data analysis was performed with Asset Change Ratio as dependent variable and Current Ratio, Financial Leverage Ratio, Asset Turnover Ratio and EBITDA Margin as independent variables. As a result of the study, no statistically significant relationship could be found between Current Ratio and Asset Change Ratio. A positive and linear relationship was found between Financial Leverage Ratio, Asset Turnover, EBITDA Margin and Asset Change Ratio. It was found that 1% increase in Financial Leverage Ratio, Asset Turnover Rate and EBITDA Margin increased Asset Change Ratio by 0.32%, 0.10% and 0.16%, respectively. In later studies, the application of the quantitative data in the study to these periods by considering different periods is offered as a suggestion to valuable researchers.