Emziren annelerin teknoloji tabanlı emzirme desteği hakkında düşünceleri, beklentileri ve kullanımını etkileyen faktörler
The thoughts, expectations and factors affecting the use of technology-based breastfeeding support among breastfeeding mothers
  1. Tez No: 733150
  2. Yazar: CANAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Science and Technology, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, emziren annelerin teknoloji tabanlı emzirme desteği hakkında düşünceleri, beklentileri ve kullanımını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tip araştırma tasarımına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi Nevvar & Salih İşgören Hastanesi Sağlıklı Çocuk İzlem Polikliniği'ne gelen 366 anne oluşturmuştur. Doğum sonrası 4. hafta ve 6. ay arasında olan ve en az bir ay boyunca emziren anneler çalışmaya alınmıştır. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Teknoloji Tabanlı Emzirme Desteği Kullanım Durumu Belirleme Formu”,“Teknoloji Tabanlı Emzirme Desteği Hakkında Düşünceler Formu”ve“Teknoloji Tabanlı Emzirme Desteği Hakkında Beklentiler Anketi”ile toplanmıştır. Veriler sayı, yüzde ve lojistik regresyon analizi ile elde edilmiştir. Annelerin kullandıkları teknoloji kaynaklarına ilişkin düşünceleri incelendiğinde; annelerin büyük çoğunluğu bu kaynakları“Çoğunlukla yararlı”, güvenirlik açısından“Kısmen güvenilir”bulduğu ve bu kaynakların emzirmeyle ilgili kararlarını“Kısmen”etkilediğini belirtmiştir. Annelerin %51,6'sı internetteki bilgilerin bir sağlık uzmanı tarafından verilmesine“Her zaman”dikkat ettikleri ve ayrıca %36,1'sı“Her zaman”bir sağlık uzmanıyla paylaştığı tespit edilmiştir. Emziren annelerin %30,9'u internetteki bilgileri diğer annelerle“Bazen”paylaştıklarını ifade etmiştir. Annelerin duygusal destek olarak güven verilmesini, bilgilendirici destek olarak doğru emzirme tekniklerini içermesi, teknik destek açısından videolu anlatımı olması, danışmanlık desteği açısından ise emzirme danışmanı ile çevrimiçi iletişim olanakların olması gibi beklentileri çoğunlukla birinci sıraya yerleştirdiği gözlenmiştir. Bu teknolojik yöntemlerin kullanımını etkileyen faktörler incelendiğinde; primipar olma, yüksek eğitim düzeyi, sık teknolojik cihaz kullanımı, kısmi emzirme şekli, çalışıyor olma, eşin eğitim durumu yüksek olması; önceden emzirme eğitimi almama, birçok teknik cihaz türü kullanma gibi faktörlerin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Annelerin teknoloji tabanlı emzirme desteğinden memnuniyetlerinin artması için beklentilerinin ve düşüncelerinin dikkate alınması önemlidir. Teknoloji tabanlı emzirme desteği sağlanırken annelerin sosyodemografik, obstetrik, emzirme deneyimi ve teknoloji cihaz kullanım özelliklerinin dikkat edilmesinin emzirme başarısını arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thoughts, expectations and factors affecting the use of technology based breastfeeding support among breastfeeding mothers it were examined. It was carried out in accordance with descriptive, cross-sectional research design. The sample consisted of 366 mothers registered with the Dokuz Eylul University Nevvar & Salih Isgoren Hospital Healthy Pediatric Polyclinic of a university hospital. Mothers who were between the 4th week and 6th month postpartum and who breastfed for at least one month were included in the study. Data were collected using the“Descriptive Features Form”,“Technology-Based Breastfeeding Support Use Status Determination Form”,“Technology-Based Breastfeeding Support Thought Form”and“Technology-Based Breastfeeding Support Expectations Survey”. Data were analyzed number number, percentage and logistics regression analysis. Mothers specified that they found technology-based resources“Mostly useful”,“Partly reliable”and that these resources“Partially”affected their breastfeeding decisions. It was determined the 51.6% of mothers“Always”pay attention of to the information on the internet being given by a healthcare professional, and the 36.1% of mothers them“Always”share with a healthcare professional. The 30.9 % of breastfeeding mothers said that they“Sometimes”share information on the internet with other mothers. It has been observed that mothers placed in the first order the expectations such as giving confidence as emotional support, correct breastfeeding techniques as informative support, video narration in terms of technical support, and online communication opportunities with the breastfeeding counselor in terms of counseling support. It is important to consider the expectations and thoughts of mothers to increase their satisfaction with technology-based breastfeeding support. It is thought that paying attention to the sociodemographic, obstetric, breastfeeding experience, and technology device usage characteristics of the mothers while providing technology-based breastfeeding support will increase the success of breastfeeding.