Yetişkin bireylerin yeme farkındalığı ile diyet kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between mindful eating and diet quality of adult individuals
- Tez No: 733159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERCAN MERVE TENGİLİMOĞLU METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, kadın ve erkek bireylerin yeme farkındalığının diyet kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek için Ankara'da yaşayan, 20-50 yaş 207 gönüllü ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin demografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumları yüz yüze anket ile elde edilmiştir. Ayrıca bireylere Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30), Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (ADS) uygulanmış ve 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kaydından ulaşılan verilerle de Sağlıklı Yeme İndeski-2015 (SYİ-2015) puanı hesaplanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri biyoelektrik impedans analizi cihazıyla alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with 207 volunteer men and women adults between age 20-50 in Ankara. The demographic characteristics, health information, physical activity status and nutritional habits of the participants were obtained through face-to-face questionnaires. In addition, Mindful Eating Questionnaires (MEQ-30), Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) were applied to the individuals and Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015) score was calculated with the data obtained from the 24-hour recall food consumption record. Anthropometric measurements of the participants were taken with a bioelectrical impedance analysis device. Women' MEDAS score was found higher than men' (p0.05). Increase in mindful eating may have health promoting and quality of life increasing effects by providing improvements in diet quality.