Bir eğitim araştırma hastanesinde diyet polikliniğine başvuran yetişkin bireylerde yeme bağımlılığı sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of eating addiction and associated factors in adult indi̇viduals applying to dietary outpatient clinic in a training and research hospital
- Tez No: 954762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Yeme bağımlılığı, kişinin yeme davranışı kontrolünü kaybetmesiyle bazı yiyecekleri tedricen artan düzeyde yemesi olarak tanımlanmaktadır. Yeme bağımlılığına neden olduğu düşünülen fiziksel, biyolojik ve çevresel birçok faktör olduğu bilinmektedir. Bu araştırma diyet polikliniğine başvuran kişilerde yeme bağımlılığı sıklığını ve ilişkili faktörleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma, Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Diyet Polikliniği'ne başvuran 414 katılımcıyla yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafında hazırlanan anket formu, Pitssburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Modifiye Yeme Bağımlılığı Ölçeği (mYYBÖ 2.0) kullanılmıştır. Verilerin analizinde sürekli değişkenlerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi, kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare ve Fisher'in kesin testi kullanılmıştır. Her iki ölçek için iç tutarlılık değeri olan Cronbach alfa hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Food addiction is defined as the loss of control over eating behavior, leading to the progressively increased consumption of certain foods. It is known that various physical, biological, and environmental factors are thought to contribute to food addiction. This study was conducted to determine the prevalence of food addiction and its associated factors in individuals attending a diet outpatient clinic. Materials and Method: This cross-sectional study was conducted with 414 participants who applied to the Diet Outpatient Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. Data were collected using a questionnaire prepared by the researcher, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Modified Yale Food Addiction Scale (mYFAS 2.0). For data analysis, the Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test were used for continuous variables, while the Chi-square test and Fisher's exact test were used for categorical variables. The internal consistency of both scales was assessed using Cronbach's alpha.