Yaşlı bireylerde denge ve yürütücü işlev ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between balance and executive function in elderly individuals
  1. Tez No: 733174
  2. Yazar: EMİNE AYÇA ÖDEMİŞLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Vücudun en önemli yeteneklerinden biri hem dinlenme hem hareket halindeyken yer çekimine göre konumunu korumaktır. Yürüme ve denge kontrolünde yürütücü işlev önemli bir bilişsel faktördür. Yürüme performansı için farklı yürütücü işlev bileşenlerinin etkileşimi gereklidir. İnsanların yaşlanma süreciyle birçok yapı ve organ yaşa bağlı değişiklikler gösterir. Yaşlanmaya bağlı olarak denge sistemi bileşenlerinin ve yürütücü işlevlerin zayıflaması yürüme ve dengeyi etkileyebilir, düşme riskini artırabilir. Bu çalışmanın amacı yaşlı bireylerde denge ve yürütücü işlev becerilerinin ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 60 yaş ve üstü toplam 84 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Çalışmada bireylere Zamanlı Kalk Yürü Testi, Mini-BESTest, Digit Symbol Substition Test (DSST), İz Sürme Testi A ve B (İST-A, İST-B) Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
One of the body's most important abilities is to maintain its position relative to gravity, both at rest and in motion. Executive function is an important cognitive factor in gait and balance control. The interaction of different executive function components is necessary for walking performance. With the aging process of people, many structures and organs show age-related changes. Weakening of balance system components and executive functions due to aging may affect walking and balance and increase the risk of falling. This study aims to examine the relationship between balance and executive function skills in elderly individuals. A total of 84 healthy individuals aged 60 and over were included in the study. In the study, Timed Up and Go Test, Mini-BESTest, Digit Symbol Substition Test (DSST), Trail Making Test A and B (TMT-A, TMT-B), Physical Activity Scale for the Elderly, Geriatric Depression Scale were applied to the individuals.