Gebelikte yeme davranış bozuklukları ve depresyon görülme durumu ile beslenme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An evaluation of the relationship between nutrition and presence of eating behavior disorders and depression during pregnancy
  1. Tez No: 733175
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Genellikle doğurganlık çağındaki kadınları etkileyen yeme davranış bozuklukları, bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan sağlıklarını etkilemektedir. Gebelik döneminde görülen yeme davranış bozuklukları, maternal ve fetal sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, gebelik döneminde beslenme durumu ve Akdeniz diyetine uyum ile perinatal depresyon ve yeme davranış bozuklukları görülme durumu arasındaki ilişkiyi tanımlamak ve değerlendirmektir. Bu araştırma, Aralık 2020 – Aralık 2021 tarihleri arasında çevrimiçi anket çalışması olarak, gebeliğinin ikinci (n=64) veya üçüncü (n=86) trimesterlerinde olan, 19-45 yaş aralığında 150 sağlıklı gebe üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği, Yeme Tutum Testi (YTT-26) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile çeşitli sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve fiziksel aktivite durumlarını içeren bir anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Eating disorders, which mostly affect women of reproductive age, affect the physical, mental, and social health of individuals. Eating disorders during pregnancy may adversely affect maternal and fetal health. The aim of this study is to describe and evaluate the relationship between nutritional status, adherence to the Mediterranean diet, perinatal depression, and eating behavior disorders during pregnancy. This research was conducted as an online survey between December 2020-2021 and 150 healthy pregnant women between the ages of 19-45, who were in their second or third trimesters of pregnancy, were included. The participants filled out a questionnaire including Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), Eating Attitude Test (EAT-26), Beck Depression Inventory (BDI), and various questions regarding sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, and physical activity status.