Teacher characteristics that predict students' mathematics achievement in European Countries: An examination of timss 2015 results using hierarchical linear modeling
Avrupa birliği ülkelerinde öğrencilerin matematik başarılarını öngören öğretmen nitelikleri: Tımss 2015 sonuçlarının hiyerarşik doğrusal modelleme yöntemi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 733217
  2. Yazar: MUSA SADAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENRİQUE GALİNDO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, Macaristan, İtalya, Litvanya, Malta, Slovenya, İsveç ve Türkiye'den oluşan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, öğretmen ve öğrenci arka plan nitelikleri kontrol edildikten sonra, öğretmen nitelikleri ve öğrencilerin matematik başarısı arasındaki ilişkileri konu edinmiştir. Veri örneklemi, TIMSS 2015 uluslararası matematik sınavında sekizinci sınıfta yer alan yedi AB ülkesinden 31.969 öğrenci ve öğretmenlerinden (n= 1.687) oluşmaktadır. En büyük örneklem grubu Türkiye (n-öğrenci= 6,079, n-öğretmen=220) iken, en küçüğü Malta'dır (n-öğrenci= 3,817, n-öğretmen=156) Stronge'nin (2007) Etkili Öğretmenlerin Nitelikleri çalışması değişken seçimi için kavramsal bir çerçeve olarak kullanılmış ve bu çalışmada tanımlanan 24 nitelik belirtilen AB ülkelerinde test edilmiştir. İki seviyeli bir hiyerarşik doğrusal model kullanarak bu 24 öğretmen özelliklerinden 17'sinin öğrencilerin matematik başarısıyla anlamlı ölçüde ilişkili olduğu, ancak ilişki yönlerinin farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları göz önünde bulundurulmak kaydıyla, istatistiksel olarak anlamlı bulunmayan veya anlamlı olduğu halde negatif olarak ilişkili olan öğretmen nitelikleri, bu niteliklerin sınıf ortamındaki uygulanmaya konuşları hususunda endişe uyandırmıştır. Diğer bir yandan, bu çalışma aynı zamanda bahsedilen ülkeler arasındaki farklılıkları da ortaya koymuştur. Eurydice yayınladığı raporda (Avrupa Komisyonu, 2011a), Stronge (2007) tarafından tanımlanan 24 niteliğin altısının uygulanışı hususunda bahsi geçen ülkelerde farklılıklar olduğunu belirtmiştir. İki seviyeli altı ayrı etkileşimli hiyerarşik doğrusal modellerin sonucunda, ülkelerin eğitim programlarında ve yönetim belgelerindeki varlığına rağmen bu nitelikler ve öğrencilerin matematik başarısı arasındaki ilişkilerin ülkeler arasında farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focused on possible relationships between teacher characteristics and students' mathematics achievement in European Union (EU) countries, including Hungary, Italy, Lithuania, Malta, Slovenia, Sweden, and Turkey, after controlling for student and teacher background characteristics. The data consisted of the sample of 31,969 students and their teachers (n=1,687) from the seven EU countries that participated in TIMSS 2015 international assessment at the eighth-grade level in mathematics. While the largest sample was Turkey (n-students = 6,079, n teachers = 220), the smallest was Malta (n-students = 3,817, n-teachers = 156). The Qualities of Effective Teachers (Stronge, 2007) were used as a conceptual framework for variable selection, and 24 characteristics he identified were tested across these EU countries. Using a two-level hierarchical linear model (student and teacher), 17 of these 24 teacher characteristics suggested as effective by previous researchers were found to have significant relationships with students' mathematics achievement, while the directionality of these relationships varies. The characteristics found to have non-significant, or significant but negative relationships raised concerns regarding the implementation of these characteristics in the classroom environments, along with the limitations of the study. This study also revealed some differences among these countries. Eurydice (European Commission, 2011a) indicated in their report that focal EU countries have different implications for six of the 24 variables identified by Stronge (2007). As a result of six individual two-level interaction models, the relationships between the six teacher characteristics and students' mathematics achievement were found to vary among the countries despite the existence of policies regarding these characteristics in the curriculum and/or steering documents of the countries.