Bazal hücreli karsinom olgularında nüks saptanmasında videodermoskopi ve reflektans konfokal mikroskopi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of videodermoscopy and reflectance confocal microscopy methods in detection of recurrence in basal cell carcinoma cases
- Tez No: 733222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bazal hücreli karsinom (BHK) en sık görülen nonmelanom deri kanseridir. Tedavi edilmiş BHK olgularının izleminde klinik ve dermoskopik muayene kullanılmaktadır. Rekürrens sık karşılaşılan bir problemdir. Rekürrens şüphesi varlığında altın standart tanı yöntemi doku biyopsi örneğinin histopatolojik incelenmesidir. Reflektans konfokal mikroskopi (RKM), epidermis ve dermis üst bölümünü histolojik rezolüsyona yakın, noninvaziv, invivo, eş zamanlı olarak görüntülemeye olanak sağlayan, primer BHK tümörü tanısında yüksek tanısal sensitiviteye sahip yeni bir tanı yöntemidir. Bu çalışmada tedavi edilmiş BHK lezyonlarında rekürrensin saptanmasında videodermoskopi ve RKM yöntemlerinin etkinliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamızda 128 hastadaki 152 BHK sikatris alanı klinik muayene, videodermoskopi (VD) ve RKM görüntüleme yöntemleriyle değerlendirildi. Sikatris alanında bu yöntemlerden herhangi birinde rekürrens düşünülen veya nonspesifik değişiklikler izlenen 46 lezyondan histopatolojik inceleme için punch biyopsi alındı. Lezyonların 29'unda BHK rekürrensi izlendi. Histopatolojik alttipler sırasıyla 16 solid, 5 solid ve infiltratif, 3 infiltratif, 2 adenoid, 2 süperfisiyel, 1 mikronodüler BHK idi. RKM, rekürren tümörlerin tespitinde %72 sensitiviteye ve nükssüz lezyonların saptanmasında % 94 spesifiteye sahipti. Doğru bilirlilik oranı (DBO) (%80) klinik ve dermoskopik yöntemlerden daha yüksekti. Klinik muayene ve videodermoskopi %100 spesifite ile nükssüz lezyonların hepsini tanıyabilmişken, rekürren lezyonların ancak sırasıyla %48 ve %44'unu saptayabildi. Klinik olarak papül ve nodül bulunan lezyonlarda papül çapı arttıkça spesifite ve doğru bilirlilik oranları da artmaktaydı. Ülser, erozyon ve skuam az sayıda lezyonda görüldüğünden düşük sensitiviteye sahipti ancak izlenen olguların çoğu rekürren tümörlerdi.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinoma (BCC) is the most common nonmelanoma skin cancer. Clinical examination and dermoscopy are being used in the follow-up of treated cases of basal cell carcinoma. Recurrence is a common problem. The histopathological examination of the tissue is the gold standard diagnostic method in the presence of suspected recurrence of BCC. Reflectance confocal microscopy (RCM) is a new non-invasive, in vivo diagnostic technique that provides real-time imaging of the papiller dermis and dermis at nearly histological resolution. Reflectance confocal microscopy has high diagnostic sensitivity for the diagnosis of primary basal cell carcinoma. In this study we aimed to determine effectiveness of reflectance confocal microscopy and videodermoscopy for detecting reccurences in treated BCC lesions. In this study, 152 BCC scar area in 128 patients evaluated by clinical examination, dermoscopy and RCM imaging techniques. Punch biopsy was performed for histopathologic examination in 46 lesions which recurrence or unclassified changes observed in any of these methods in the field of scar. Recurrence were observed in 29 lesions. The histopathological subtypes were respectively, sixteen solid, five solid and infiltrative, three infiltrating, two adenoid, two superficial and one was micronodular BCC. In detection of recurrent tumors, RCM imaging has 72% sensitivity and in the detection of non recurrent tumours has a 94% specificity. Diagnostic accuracy (80%) is higher than clinical examination and dermoscopy. Clinical examination and dermoscopy recognized all of the non-recurrent lesions with 100% specificity. However; they were able to detect recurrent lesions with 48% and 44%, respectively. When papules and nodules were detected on clinical examination, specificity and diagnostic accuracy rate were associated with increased diameter. Because fewer lesions were seen with ulcers, erosion and scaling, sensitivity was low, although most of the patients with these features had recurrent tumors.