Pandemi döneminde üniversite hastanesinde görev yapan hemşirelerde sigara içme davranışları ve sigara bırakma konusunda yaklaşımları
  1. Tez No: 733221
  2. Yazar: AYGUL ABBASOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Pandemi döneminde, pandeminin günlük yaşamlarını ve iş ortamlarını en fazla etkilediği bir sağlık meslek grubu olarak görev yapan hemşirelerde , genel olarak ve bu yoğun stress'li döneme özgü koşullar içinde sigara içme davranışı ve sigara bırakma konusundaki yaklaşımlarını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Araştırmaya katılan 517 hemşireye anketin dağıtılması planlandı. Örneklem genişliği RStudio versiyon 1.4.1106“binomSamSize”paketi ile hesaplanmış olup %95 güven düzeyi ile hemşirelerin gerçek evren değerinden 0.05 birimlik bir sapma aralığında kestirebilmek için örneklem genişliği en az 310 kişilik gözlemden oluşması gerekiyordu ve çalışma 310 kişi ile tamamlandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin %49'u hiç sigara kullanmamışken, 81 %51'i halen sigara kullanmakta veya kullanıp bırakmış durumdadır. Çalışmada değerlendirilen 310 hemşireye ait anket formlarında, 167 sinin(%53.6) pandemi döneminde COVID-19 servislerinde fiilen çalıştığı, 223'ünün (%71.6) COVID geçirdiği görülmüştür. Hemşirelerden 137'si (%44.6) 3 doz, 93'ü (%30.1) 4 doz aşı olmuştur. 32 hemşire (%19.2) aşının sigarayı daha rahat içebilmek için bir güvence duygusu oluşturduğunu belirtirken, 126 hemşire (80.8) böyle bir güvence duygusu yaşamadıklarını beyan etmiştir. 29 hemşire (%18.4) sigara içiyor olmanın aşının koruyucu etkisini azaltabileceği yönünde bir bilgileri olduğu yönünde cevap verirken, 129 hemşire (%81.6) bu yönde bir bilgileri ve duyumları olmadığını beyan etmişlerdir. Sigara kullanan hemşirelerin %34.7'si COVID servisinde çalışırken içtiği günlük sigara miktarının arttığını belirtirken, %65.3'ü bir artış olmadığını beyan etmiştir. Sonuç: Sonuç olarak ise COVID-19 salgını, günlük hayatta ve hayatın akışında, insanların alışkanlıkları, davranışları ve tercihlerinde beklenmedik değişikliklere ve sağlığa yönelik yaklaşımlarında ciddi değişikliklere neden oldu. Farklı coğrafyalarda yapılan birçok çalışmada tüm katılımcıların yaklaşık dörtte birinin, pandemi ile ilişkili yaşanan sorunların farklı boyutlarına dayanarak, sigara içme alışkanlıklarını değiştirdiği, bazılarının sigarayı artırdığı , diğer bir grubun ise azalttığı gözlendi.. Univariate (tek değişkenli) analizlerde koronavirüse yakalanma korkusu ve kişisel sağlık endişeleri özellikle maruziyet riski yüksek olan gruplarda sigarayı azaltma ve bırakma ile en fazla ilikisi olan faktörler olarak gözlenmesine rağmen, bu çalışmada ; COVİD-19 pandemisinde, pandeminin en fazla etkilediği sağlık personeli grubu olan hemşirelerde sigara içme davranışlarında anlamlı bir fark oluşmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Background and objective: The aim of this study is to evaluate the approaches to smoking behavior and smoking cessation in general and in the conditions specific to this intensely stressful period in nurses who work as a health professional group, where the pandemic affects their daily lives and work environments the most during the pandemic period. Materials and methods: It was planned to distribute the questionnaire to 517 nurses participating in the study. The sample size was calculated with the RStudio version 1.4.1106“binomSamSize”package, and the sample size was at least 310 in order to estimate a deviation of 0.05 units from the real population value of the nurses with a 95% confidence level. personality was supposed to consist of observation and the study was completed with 310 people. Results: While 49% of the nurses participating in the study have never smoked, 51% still smoke or have quit smoking. In the questionnaires of 310 nurses evaluated in the study, 167 (53.6%) of them were affected by the pandemic. period, 223 (71.6%) of them had COVID-19. Of the nurses, 137 (44.6%) received 3 doses, 93 (30.1%) received 4 doses. While 32 nurses (19.2%) stated that the vaccine created a sense of security to smoke more comfortably, 126 nurses (80.8) stated that they did not experience such a sense of security. 29 nurses (18.4%) smoke 129 nurses (81.6%) stated that they did not have any information or sensations in this regard. While 34.7% of the smoking nurses stated that the daily amount of cigarettes they smoked increased while working in the COVID service, 65.3% declared no increase. Conclusion: As a result, the COVID-19 epidemic caused unexpected changes in people's habits, behaviors and preferences in daily life and flow of life, and serious changes in their approaches to health. In many studies conducted in different geographies, approximately one quarter of all participants, based on the different dimensions of the problems related to the pandemic, It was observed that it changed smoking habits, some increased smoking, while another group decreased it. Although fear of catching coronavirus and personal health concerns were observed as the factors most associated with smoking reduction and cessation, especially in groups at high risk of exposure, in univariate analyzes; In the COVID-19 pandemic, It was observed that there was no significant difference in smoking behaviors of nurses, who are the health personnel group most affected by the pandemic.