Evaluation of r&d incentives applied in technoparks and policy recommendations
Teknoparklarda uygulanan ar-ge teşviklerinin değerlendirilmesi ve politika önerileri
  1. Tez No: 733236
  2. Yazar: MAHMUT İLBARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmanın amacı teknoparklarda yer alan şirketler nezdinde teknoparklarda uygulanan ar-ge teşviklerinin amaçları doğrultusunda yeterliliklerinin değerlendirilmesidir. Bu araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket çalışmasında İstanbul ilinde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, Teknopark İstanbul ve İstanbul Üniversitesi Entertech Teknokent kurumlarındaki toplam 108 şirkete ulaşılmıştır. Elde edilen veriler incelenmiş ve katılımcıların teknoparklarda uygulanan Ar-Ge teşviklerini genel olarak %66,7-%80,6 aralığında yeterli buldukları sonucuna varılmıştır. Teşviklerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study evaluates the adequacy of the R&D incentives applied in the technoparks by the companies in line with their objectives. A survey method was used in this study. In the survey study, a total of 108 companies in Yıldız Technical University Technopark, Teknopark Istanbul, and Istanbul University Entertech Teknokent institutions in Istanbul were reached. The data obtained were examined and it was concluded that the participants generally found the R&D incentives applied in technoparks to be sufficient in the range of 66.7%-80.6%. Policy recommendations were made to improve and develop incentives.