Interactions of suburb design, suburban life and popular culture, a comparative study of Levittown-NY and Levent-İstanbul between 1950-1980
Banliyo tasarımı, banliyö yaşamı ve popüler kültürün etkileşimi, 1950-1980 arası Levittown-NY ve Levent-İstanbul karşılaştırma çalışması
- Tez No: 733242
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bir yaşam biçimi olan suburbia, 1950li yıllarda Amerikada ortaya çıkan ve zaman içinde farklı tipolojilerle dünyaya yayılan sosyolojik bir kavramdır; kentlerin gelişme sürecinde oluşan banliyö alanlarının kullanıcılar tarafından nasıl deneyimlendiğini ifade eder. Bu alanların kent merkezi ile ilişkileri, sokak dokusu, yerleşim ve yapı tipolojisi gibi yapısal özellikleri de kullanım pratiklerini doğrudan etkilediğinden suburbianın niteliklerini oluşturmada önemli rol oynar. Toplulukların oluşumu, gelişimi ve değişimi popüler kültür unsurlarına da yansımaktadır. Çalışma kapsamında analiz edilen örneklerde betimlenen mekanlarının yerleşim özellikleri ve yansıtılan yaşamın suburbia bileşenleri ile uyumluluğu, kavramların tanım ve tarihsel süreçleri irdelenerek belirlenen kriterler üzerinden tartışılmaktadır. Bu tez, özellikle 1950-80 aralığına odaklanarak, popüler kültür öğelerinin toplumsal yaşamın ve yerleşimin gelişmesinde oynadığı rolü ve yaşam tarzının yasıtılma tutarlılığını yerli ve yabancı film örnekleri üzerinden analiz ederken, ilk suburb yerleşim örneği Levittown ile Türkiyedeki ilk örnek olan Levent – Denizciler Çiftliğini yapısal, sosyolojik özellikler ve gelişim süreçleri bakımından karşılaştırmaktadır. Tarih aralığının belirlenmesinde, 1980lerde Türkiyede cumhuriyet dönemi yerleşimlerinin yaygınlaşması, sosyal koşullarla birlikte konut yapısının değişmeye başlaması etkili olmuştur. İncelenen yerleşim örneklerinin, suburbia kavramının temel nitelikleri bakımından çoğunlukla tipolojik benzerlikler gösterirken bulundukları coğrafya, siyasi ve fiziksel koşulların etkisiyle gelişim süreçlerinde farklılaştığı görülmektedir. Bu çalışma, Leventin, kent merkezine uzaklığı ve belirli tasarım kuralları çerçevesinde planlanmış olması gibi özelliklere sahip kuruluş ve gelişim süreci üzerinden, 1950-1980 yılları aralığına odaklanarak, banliyö ve popüler kültürün etkileşiminin yeni yerleşimlerin oluşumuna etkilerini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Suburbia, a way of life, is a sociological concept that emerged in America in the 1950s and spread to the world with different typologies; it expresses how the suburban areas formed during the development process of cities are experienced by users. The relations of these areas with the city center, and the structural features (street texture, settlement, building typology) play an important role in forming the characteristics of suburbia as they directly affect the usage practices. The formation, development and change of communities are also reflected in popular culture items. The settlement characteristics of the spaces described in the elements within the scope of the study and their compatibility with the suburban components of life are discussed over the criteria determined by examining the definitions of the concepts and their historical processes. This thesis analyzes and compares the role of popular culture items in the development of social life and settlement, and the consistency of reflection of lifestyle, focusing especially on the 1950-80, through domestic and foreign film examples, while Levittown, the first example of suburban settlement, and Levent – Denizciler Çiftliği, which is the first in Turkey. The date range was determined according to the social situation of Turkey and the change in the housing structure in the 1980s.While the examined settlements show mostly typological similarities in terms of the basic characteristics of the concept of suburbia, it is seen that they differ in their development processes due to the geography, political and physical conditions they are located in. This study aims to explain the effects of the interaction of suburban and popular culture on the formation of new settlements, through the establishment and development process of Levent, which has features such as its distance from the city center and being planned within the framework of certain design rules.