Broyler rasyonlarına farklı seviyelerde ilave edilen lavanta (Lavandula stoechas) uçucu yağının performans, karkas ve kan parametrelerine etkisi
Effect of dietary inclusion different levels of lavender (Lavandula stoechas) essential oil on performance, carcass and blood parameters in broiler diets
- Tez No: 733251
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPÖNDER YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma broyler rasyonlarına farklı seviyelerde ilave edilen lavanta (Lavandula stoechas) uçucu yağının performans, karkas ve kan parametrelerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada rasyonlara 0, 50, 100, 150, 200 ve 250 mg/kg seviyelerinde lavanta uçucu yağı ilave edilmiştir. Muamele grupları her birinde 10 adet etlik civciv bulunan 5 tekerrürlü 6 muamele grubu şeklinde oluşturulmuştur. Çalışmada günlük yaşta toplam 300 adet Ross 308 etlik civciv kullanılmış olup, çalışma 6 hafta sürmüştür. Muamele gruplarının yemlemesi ad-libitum olarak yapılmıştır. Çalışma sonu itibariyle performans parametrelerinden canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme rasyona lavanta uçucu yağı ilavesi ile doğru orantılı şekilde iyileşmiştir (P0.05). Çalışma sonucunda elde edilen karkas parametreleri incelendiğinde rasyona lavanta uçucu yağı ilavesi ile göğüs oranı kuadratik olarak azalırken, diğer karkas ve organ parametrelerini değişmemiştir (P>0.05). Kan parametrelerinden trigliserit, LDL ve albümin konsantrasyonları rasyona lavanta uçucu yağı ilavesi ile düşerken, toplam protein konsantrasyonunda artış gözlenmiştir. Sonuç olarak broylerlerin performansını ve serum parametrelerini iyileştirmede rasyona 250 mg/kg seviyesinde lavanta uçucu yağı ilavesinin faydalı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of lavender (Lavandula stoechas) essential oil added to broiler diets at different levels on performance, carcass and blood parameters. In the study, lavender essential oil was added to the diets at the levels of 0, 50, 100, 150, 200 and 250 mg/kg. Treatment groups were formed as 6 treatment groups with 5 replications each containing 10 broiler chickens. In the study, a total of 300 Ross 308 broiler chicks of daily age were used, and the study lasted for 6 weeks. Feeding of the treatment groups was done ad-libitum. At the end of the study, body weight, body weight gain and feed conversion, which are performance parameters, improved in direct proportion with the addition of lavender essential oil to the diets (P>0.05). Feed intake increased with the addition of lavender essential oil to the diets in the first 2 weeks (P0.05). When the carcass parameters obtained as a result of the study were examined, the breast ratio decreased quadratically with the addition of lavender essential oil to the diet, while the other carcass and organ parameters did not change (P>0.05). While triglyceride, LDL and albumin concentrations of serum parameters decreased with the addition of lavender essential oil to the ration, an increase was observed in total protein concentration. As a result, it can be said that adding 250 mg/kg lavender essential oil to the diet is beneficial in improving the performance and serum parameters of broilers.