Broyler rasyonlarına ilave edilen çinko-metiyonin ve çinko-lizinin besi performansı, karkas özellikleri, karaciğer ve plazma çinko konsantrasyonuna etkileri
Effects of adding zinc-methionine and zinc-lysine to broiler ration on fattening performance, carcass characteristics and liver and plasma zinc concentration of broilers
- Tez No: 96246
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Doktora Tezi BROYLER RASYONLARINA İLAVE EDİLEN ÇİNKO -METİYONİN VE ÇİNKO-LİZİN'İN BESİ PERFORMANSI, KARKAS ÖZELLİKLERİ, KARACİĞER VE PLAZMA ÇİNKO KONSANTRASYONUNA ETKİLERİ Alp ÖnderYILDIZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Oktay YAZGAN 2000, 72 sayfa Jüri: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİOĞLU Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Bu çalışma, farklı seviyelerde çinko-metiyonin (ZnM) ve çinko-lizin (ZnL) ihtiva eden rasyonlarm broylerlerde besi performansı, karkas karekterleri, karaciğer ve plazma Zn konsantrasyonuna etkisini tespit etmek maksadıyla yapılmıştır.Denemede 4 farklı ZnM (Mo, Mı, M2, Mı) ve 4 farklı ZnL (Lo, Lı, L2, L») seviyeleri ile bunların kombinasyonlarından oluşan 16 muamelenin etkisi araştırılmıştır. Deneme 42 gün sürmüş ve hayvanlar deneme boyunca ad libitum olarak yenilenmiştir. Rasyon ZnM, ZnL seviyeleri ve interaksiyonlar deneme hayvanlarının 1., 2., 3., 4., 5., ö.haftalardaki canlı ağırlıklarım (CA) ve S.hafta hariç diğer haftalarda canlı ağırlık artışlarını (CAA) önemli derecede etkilememiştir (P>0.05). Ancak, rasyon ZnL seviyesi 5. haftada deneme gruplarının CAA'nı önemli derecede etkilemiş olup, Lo (513.26 g) grubu ile Lı(474.24 g) ve L2(465.39 g) grupları arasında CAA bakımından farklılıklar önemli bulunmuştur (P0.05). Ancak rasyon ZnL seviyesi 3., 4.ve 0-6.hafta!ardaki YT'ni önemli derecede etkilemiştir (P0.05). Ancak, ZnL seviyesi 5.haftada YYK' m önemli derecede etkilemiş olup, Lo(1.94) ile 1^(2.15) gruplarının YYK değerleri önemli ölçüde farklı bulunmuştur(P0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF ADDING ZINC-METH ION INE AND ZINC-LYSINE TO BROILER RATION ON FATTENING PERFORMANCE, CARCASS CHARACTERISTICS AND LIVER AND PLASMA ZINC CONCENTRATION OF BROILERS. Alp Önder YILDIZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Oktay YAZGAN 2000,72 pages Jury: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. Murat ZİNCİRLİO?LU Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Assoc. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA This study was carried out to determine the effects of diets containing different levels of zinc-methionine (ZnM) and zinc-lysine (ZnL) on fattening performance, carcass characteristics and liver and plasma Zn concentration of broilers. IVIn this study 1280 one day old Avian Farmt type broiler chicks were fed four levels of ZnM (Mo, Mi, M2, Mj ) and four levels of ZnL (L0, L,, L2, Li ) in factorial arrangement for 42 days. Feed and water were given as ad libitum. Dietary ZnM and ZnL levels and ZnM*ZnL combinations produced no significant effect on weekly live weight(LW) and live weight gain(LWG) during the 42 days experiment(P> 0.05), except on 5th week LWG. Ration; ZnL level had significant effect on LWG at 5th week of the experiment(P< 0.05) and there was significant difference between L0(5 13.26 g) with L|(474.24 g) and L2(465.39 g) groups for LWG. The ration ZnM, ZnL levels and ZnM*ZnL interactions were not significantly effect the feed consumption (FC) at the 1*, 2nd, 5th and 6th weeks of the experiment(P>0.05). However, ZnL level had significant effect on FC at S^PO.Ol), 4 (P0.05). However, ZnL level had a significant effect on FE at 3th and 5th weeks(P0.05).