R&d and labor employment choices of firms in a duopoly where technology copying is possible
Teknoloji kopyalamanın mümkün olduğu düopolistik bir pazarda firmaların ar-ge ve işgücü istihdam tercihleri
- Tez No: 733252
- Danışmanlar: PROF. DR. JOACHİM SCHWALBACH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Humboldt-Universität zu Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu makalede, artan teknoloji kopyalama ve göreli birim işgücü maliyetlerinin, firmaların Ar-Ge yatırımları, işgücü istihdamları, üretim miktarları ve karlılıkları üzerine olan etkilerini araştırıyoruz. Analizleri gerçekleştirirken çerçeve olarak, teknoloji kopyalamanın mümkün olduğu bir düopolide firmalar arası rekabeti esas alan tek dönemli bir model kullanıyoruz. Araştırmamızın sonucunda, bazı faktörlerdeki değişikliklerin firmalarının Ar-Ge yatırımları ve üretim miktarları üzerine olan etkilerinin beklenin aksine çoğu zaman monoton olmadığını buluyoruz. Bu çalışma daha önceki araştırmalardan farklı olarak, firmaların Ar-Ge ve işgücü istihdamı tercihlerini birlikte analiz etmesi sebebi ile özgün nitelik taşımaktadır. Ar-Ge ve işgücü istihdamı için yapılan yatırımlar firmalar açısından iki farklı tercih olmakla birlikte, bu tercihlerin endojen değişikliklerden ne şekilde etkilendiklerinin paralel olarak beraberce analiz edilmesi birçok soruya sezgisel cevaplar sağlamakta. Araştırmamızda gösteriyoruz ki firmaların teknolojilerini daha iyi koruması toplum açısından her zaman faydalı olmamakta. Aynı zamanda, teknoloji kopyalama maliyetlerinin artması zannedilenin aksine her zaman firmaları daha fazla Ar-Ge harcaması yapmaya teşvik etmiyor. İki firmanın görece işgücü maliyetleri değiştiğinde de gösteriyoruz ki firmaların Ar-Ge harcamalarının artması da azalması da söz konusu olabiliyor. Bu durumun toplumsal faydaya olan etkisinin ise belirsiz olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the effects of increased technology copy costs and relative unit labor costs on the R&D investments, labor employments, production amounts and the profits of the companies. A one-period model based on the competition of firms in a duopoly where technology copying is possible is used as the framework for the analysis. We find out that the decisions of the firms to undertake R&D or produce more as a reaction to changes in some factors are most of the time not strictly monotonic as it might be expected. This paper is a unique work since it analyzes R&D investment choices of companies along with their labor investment choices, which was ignored in previous research. R&D investments and employment of labor force are two different investment choices for the companies and their parallel analysis as reactions to endogenous changes provides intuition to many questions. We show in our paper that it may not be always beneficial to the society if companies protect their technologies better. The increasing technology copy costs do not always encourage the firms to increase their R&D expenditures as well. Also, as the ratio of unit labor costs of the two companies changes, this may increase or decrease the two firms' R&D expenditures. The influence on the social benefit is also ambiguous.