Radar cross section reduction of cylindrical cavities using ray-tracing method
Işın takip yöntemi ile silindirik kavitelerin radar kesit alanı azaltımı
- Tez No: 733271
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hava aracının düşman kuvvetleri tarafından tespitini, takibini ve vurulmasını zorlaştırmayı amaçlayan düşük görünürlük teknolojisi, 5. Nesil savaş uçakları için en kritik teknolojilerden biridir. Radyo Frekansı (RF) bantta düşük görünürlük, hava aracının belirli açısal bölgelerde ve frekanslarda Radar Kesit Alanı'nı (RKA) en düşük seviyeye getirerek sağlanır. RKA, gelen elektromanyetik dalganın uçak tarafından yansıtılma oranı ile ilgili bir niceliktir ve farklı saçılma mekanizmalarıyla oluşturulur. Direkt aydınlanma ve kırınıma bağlı saçılımları, açısal hizalama, geometrik şekillendirme ve radar soğurucu malzeme (RSM) uygulamaları ile doğrudan kontrol edebilmek mümkündür. Ancak kavitelerdeki çoklu yansımalar kaotik yapıları dolayısıyla doğrudan kontrol edilemezler. Bu çalışmada, RKA hesaplamak için temel bir Seken Işın Yöntemi (SIY) geliştirilmiş ve ışın takibi yönteminin istatiksiksel çıktıları ile kavite geometrisi ve RAM performansını en iyileştirerek silindirik kavitelerin RKA değerlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Low observability technology, which aims to make it difficult to be detected, tracked, and hit by the enemy forces is one of the most critical technologies for 5th generation fighter aircraft. Low observability in Radio Frequency (RF) band is achieved by minimizing the Radar Cross Section (RCS) of the aircraft at specific angular zones and frequencies. RCS is a quantity related to the amount of reflection of the incoming electromagnetic wave by the aircraft and it is generated by different scattering mechanisms. Scatterings due to specular reflections and diffraction can be directly controlled by angular alignment, geometric shaping, and radar absorbing material (RAM) applications. However, multiple reflection scatterings in the cavities cannot be directly controlled due to their chaotic nature. In this study, a basic Shooting and Bouncing Rays (SBR) tool is developed to calculate the RCS and it is aimed to reduce the RCS of cylindrical cavities by optimizing the cavity geometry and RAM performance with the help of the statistical outputs of the ray-tracing method.