Vitreoscilla hemoglobinin mikrobiyal kondroitin ve kondroitin sülfat üretimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Vitreoscilla hemoglobin on microbial chondroitin and chondroitin sulfate production
  1. Tez No: 733272
  2. Yazar: AHMET FARUK CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞEBNEM ERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde, hayvansal ürünlerin taşıdığı potansiyel riskler, biyoteknolojik metodlarla üretilen mikrobiyal kaynakları cazip hale getirmektedir. Tıp, veterinerlik, eczacılık ve kozmetik sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılan kondroitin sülfatın üretiminde kullanılan geleneksel kaynak ve yöntemlerin dezavantajları, mikrobiyal üretimi önemli bir alternatif haline getirmiştir. Çalışmamızda, ekibimizce üretilen mikrobiyal kondroitin sülfatın üretim düzeyine vgb geninin etkisi tartışılmıştır. Araştırmamızda, ekibimizce oluşturulan (pETM6-PACF-vgb) plazmidinin patojenik olmayan E. coli bakterisine transferi ile oluştulmuş olan E. coli pETM6-PACF-vgb suşu ve vgb genini taşımayan pETM6-PACF plazmidinin bulunduğu E.coli pETM6-PACF bakterisi ile kondroitin üretimi gerçekleştirilmiştir. Son aşamada kondroitine selektif sülfasyon yöntemi ile sülfatlama işlemi uygulanmış ve kondroitin sülfat üretilmiştir. Üretilen Kondroitin Sülfatın moleküler yapısı yine HPLC ve NMR analizleri neticesinde kanıtlanmıştır. Çalışmamız, vgb geninin bakteri büyüme karakteristiklerindeki destekleyici etkisini kanıtlamakta ve vgb geni içeren suşların MKS üretimi için sağladığı avantajları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the potential risks of animal products make microbial resources produced by biotechnological methods attractive. The disadvantages of traditional sources and methods used in the production of chondroitin sulfate, which is used in various applications in medicine, veterinary, pharmacy and cosmetics sectors, have made microbial production an important alternative. In our study, the effect of the vgb gene on the production level of microbial chondroitin sulfate produced by our team was discussed. In this study, E. coli pETM6-PACF-vgb+ strain was formed by transferring (pETM6-PACF-vgb+) plasmid to non-pathogenic E. coli bacteria, and E.coli pETM6-PACF bacteria with plasmid pETM6-PACF without the vgb gene were used for chondroitin production. In the last stage, sulfation was applied to chondroitin using the selective sulfation method, and chondroitin sulfate was produced. The molecular structure of the produced Chondroitin Sulfate was proven using HPLC and NMR analyzes. Our study proves the supportive effect of the vgb gene on bacterial growth characteristics and also reveals the advantages of strains containing the vgb gene for MCS production.