International humanitarian intervention underthe new world order: The case of Libya
Yeni dünya düzeninde uluslararası insani müdahale: Libya örneği
- Tez No: 733276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KONURALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu çalışma, yeni dünya düzeni içerisinde bir insan haklarını koruma mekanizması olarak uluslararası insani müdahalenin uygulanmas1 konusunda uluslararas1 dönüşüm ve degişikliklerin etkisinin boyutunu ve Libya orneginde insani müdahalenin amaçlarının ne kadar gerçekletirildigini incelemeyi amaçlamaktad1r. Uluslararas1 sistemin tanık oldugu dönüşümler, insan hakları kavramını devletler için ayrilmış olan ulusal alandan uluslararas1 alana çıkararak bu kavramda köklü degişiklikler üretmiştir. Egemenlik ilkesi, mutlak kavramdan esnek kavrama ge9erken, müdahale etmeme ilkesi, insani midahale ilkesine indirgenmi$tir. Bu doğrultuda, genel olarak egemenlik ilkesi ve ozelde Libya ornegindeki insani müdahale ilkesinin örtüşmesi ve gelişmesinin nasil insani müdahale süreci için bir model olarak ve güç kullanımı yoluyla koruma sorumlulugu ilkesini harekete ge9irdigi ele almm1$t1r. Bu 9ali~mada betimleyici analitik yakla~1m, uluslararas1 degi$kenler 1~1gmda uluslararas1 insani mlidahalenin boyutlarm1 ve yonlerini incelemek ic;in kullamlm1~t1r. Ek olarak, uluslararas1 sistem, uluslararas1 mlidahale, insan haklan ve egemenlik kavramlarm tarihsel evrimini analiz etmek ve yorumlamak icin tarihsel bir yakla~1m benimsenmi~tir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the extent of the impact of international ransformations and changes on the implementation of international humanitarian intervention as a mechanism for protecting human rights ithin the new world order. It also explored to what extent international humanitarian intervention achieved its objectives in the Libyan case. The transformations that the international system has witnessed have produced profound changes in the concept of human rights, taking it out of the domestic domain reserved for states into the international sphere. The principle of sovereignty has shifted from the absolute concept to the flexible concept, while the principle of non-interference has stepped down in favor of the principle of humanitarian intervention. The descriptive analytical approach was used to investigate the dimensions and characteristics of international humanitarian response in light of international variables. Additionally, it has served as a model for the humanitarian intervention process, activating the principle of Responsibility to Protect through the use of force, while overlapping and contradicting the principles of sovereignty in general and humanitarian intervention in Libya in particular. Moreover, the historical method has been used to analyze and interpret the evolution of concepts such as the international system, international intervention, human rights, and sovereignty over time.