Quantum corrected correlation functions and power spectra of spectator scalar and inflaton fields during inflation
Enflasyon sürecinde izleyici skaler ve inflaton alanlarının kuantum düzeltili korelasyon fonksiyonları ve güç tayfları
- Tez No: 733277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAKIF KEMAL ÖNEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Şişme kozmolojisi, yalnızca düzlük, ufuk, ve kalıntı parçacık bolluğu problemleri gibi evrenin gizemli görünen özelliklerini açıklamakla kalmaz, aynı zamanda sonuç da kozmik yapı oluşumuna yol açan ilkel yoğunluk pertürbasyonlarını üreten doğal bir mekanizma sağlar. İlkel yoğunluk pertürbasyonları, evreni şişiren ve inflaton adı verilen skaler alanın kuantum dalgalanmalarından kendiliğinden üretilir. Kuantum dalgalanmalarının fiziksel kaynağı, vakumdan sanal parçacık üretimi olarak kendini gösteren belirsizlik ilkesidir. Kozmik mikrodalga fonunda gözlemlenen anizotropilerin bir inflaton alanının, sonradan gravitasyonel kararsızlık vasıtasıyla, galaksiler ve galaksi kümeleri haline gelecek olan, kuantum dalgalanmalarının büyümüş izleri olduğuna inanılmaktadır. Alanların genliklerinin uzunluk ölçeğine göre değişimi tayf indeksi ile ölçülür. Şişme modellerinin tayf indeksi ve tayf indeksinin ölçekle değişimi olan tayfın indeksinin akışı için verdiği öngörüler gözlemlerle kıyaslanabilir ve farklı modeller arasında ayıklama yapılabilir. Öyleyse kuantum dalgalanmalarının korelasyon fonksiyonunu ve güç tayfını çalışmak evrendeki büyük ölçekli yapıların kökenini ve dağılımını anlamak için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The inflationary cosmology not only explains apparently mysterious features of the universe like the flatness, horizon, and relic particle abundance problems, but also provides a natural mechanism to produce primordial density fluctuations that eventually lead to the cosmic structure formation. The primordial density perturbations are generated spontaneously from the quantum fluctuations of a scalar field, called inflaton, that drives the inflation. The physical origin of quantum fluctuations is the uncertainty principle that manifests itself as the virtual particle pair production out of vacuum. The observed anisotropies in the cosmic microwave background (CMB) are believed to be the amplified imprints of the fluctuations of an inflaton which later grow, due to gravitational instability, to become galaxies and clusters of galaxies. Variation of the amplitudes of fields with length scales is measured by the spectral index. Predictions of the inflation models for the spectral index and its variation with scale, quantified the by running of the spectral index, can be compared with observations to discriminate between the alternative inflation models. It is, therefore, important to study the correlation function and power spectrum of the quantum fluctuations to understand the distribution and the origin of large scale structure in the universe.