Sodyum borhidrür katkılı alkol benzin karışımlı yakıtların benzinli bir motorda kullanımının motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Engine performance of sodium borhydride added alcohol gasoline mixed fuel in using on a gasoline engine and experimental investigation of its effect on exhaust emissions
- Tez No: 733288
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM BEHÇET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, sodyum borhidrür katkılı alkoller (CH3OH, C2H5OH) ile benzin belirli oranlarda karıştırılarak motor test yakıtlarının oluşturulması ve bu yakıtların benzinli bir motorda test edilmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda katı haldeki sodyum borhidrür, metil alkol ve etil alkol içerisinde ayrı ayrı çözdürülerek sodyum borhidrür- metil alkol ve sodyum borhidrür-etil alkol çözeltileri elde edilmiştir. Motor deneylerinde kullanılmak üzere saf benzin, metil alkol katkılı karışım yakıtlar, etil alkol katkılı karışım yakıtlar, sodyum borhidrür-metil alkol katklı karışım yakıtlar ve sodyum borhidrür-etil alkol katkılı karışım yakıtlar olmak üzere beş farklı türde yakıtlar elde edilmiştir. Saf alkoller (metil alkol ve etil alkol) ve sodyum borhidrür katkılı metanol ve sodyum borhidrür katkılı etanol çözeltilerinin herbiri belirli oranlarda (hacimsel olarak %5, %10, %15, %20, %25, %30) saf benzinle karıştırılarak (E5, M5, ES5, MS5, E10, M10, ES10, MS10, E15, M15, ES15, MS15… olarak isimlendirilen) motor test yakıtları elde edilmiştir. Motor önce saf benzinle çalıştırılarak kararlı rejime geldikten sonra performans ve emisyon ölçümleri yapıldı. Daha sonra sırasıyla oluşturulan karışım yakıtlar herbiri ayrı ayrı deney motorunda test edilerek performans ve emisyon ölçümleri elde edildi. Elde edilen performans ve emisyon değerleri saf benzinle çalıştırılan motorun değerleriyle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Motor testlerinden elde edilen veriler dikkate alındığında alkol yakıtların benzine ilave edilmesiyle, tüm alkol-benzin karışım yakıtların özgül yakıt tüketimleri artarken, egzoz gaz sıcaklıkları ise düşmüştür. Bununla beraber, NaBH4 katkılı alkol benzin karışımlı yakıtlar ile çalışan bazı motor moment değerlerinde azalma meydana gelirken bazılarında da artma olmuştur. Benzer şekildeki artma ve azalmalar karışım yakıtlar ile yakıtlı motor güç değerlerinde de olmuştur. Diğer taraftan saf alkollerin ve NaBH4 katkılı alkol çözeltilerinin benzine ilave edilmesi ile oluşturulan karışım yakıtlar ile çalıştırılan motorun CO ve NOx emisyonları saf benzin ile çalıştırılan motorun egzoz emisyonlarına göre azalırken CO2 emisyonları artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to create engine test fuels by mixing gasoline with sodiumborhydridedoped alcohols (CH3OH, C2H5OH) in certain proportions and to test these fuels in a gasoline engine. In accordance with this goal, sodium borhydride in solid form was dissolved separately in methyl alcohol and ethyl alcohol to obtain sodium borhydride-methyl alcohol and sodium borhydride-ethyl alcohol solutions. To be used in engine experiments, five types of fuel, namely; pure gasoline, methyl alcohol, ethyl alcohol, methyl alcohol with sodiumborhydrideadditives and ethyl alcohol with sodiumborhydrideadditives, were obtained. Engine test fuels were obtained by means of adding each of ethanol solutions to pure alcohols (methyl alcohol and ethyl alcohol), sodium borohydride added methanol and sodium borohydride at certain rates (5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30% by volume) mixing with pure gasoline (E5, M5, ES5, MS5, E10, M10, ES10, MS10, E15, M15, ES15, MS15... named as). First of all, the engine was started with pure gasoline and after reaching the stable regime, performance and emission measurements were made. Then, each of the mixture fuels, created respectively, were tested separately in the experimental engine and performance and emission measurements were obtained. The obtained performance and emission values were interpreted by comparing them with the values of an engine powered by pure gasoline. Taking into account the data obtained from engine tests, when alcohol fuels were added to gasoline, the specific fuel consumption of all alcohol-gasoline mixture fuels increased; however, the exhaust gas temperatures decreased. In addition to this, while there was a decrease in some engine torque values (ES5, ES10, ES15, M20, ES25, ES30) working with NaBH4-doped alcohol gasoline mixed fuels, there was an increase in some of them. Similarly, there have been increases and decreases in the engine power values of mixed fuels and fuels. On the other hand, while the CO and NOx emissions of the engine operated with mixed fuels created by adding pure alcohols and alcohol solutions with NaBH4, additives to the gasoline are reduced compared to the exhaust emissions of the engine operated with pure gasoline, CO2 emissions increased.