Postoperatif yoğun bakım ünitesine bir yıllık dönemde yatan olguların böbrek hasarlanması sıklığının ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi: Prospektif gözlemsel bir çalışma
Evaluation of the frequency of renal injury and the factors affecting it in patients admitted to the postoperative intensive care unit in a one-year period: A prospective observational study
- Tez No: 733290
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN HANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Çalışmamızda postoperatif yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen olgularda postoperatif erken dönemde böbrek hasarlanması sıklığının ve buna etki eden faktörler ile böbrek hasarlanmasının sonuçlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan çalışmamıza 01.03.2021-28.02.2022 tarihleri arasında postoperatif yoğun bakım ünitesinde (PACU) tedavi edilen cerrahi olgular dahil edildi. Hastaların demografik, operasyon ve anestezi karakteristikleri, komorbiditeleri, CCI, ASA risk sınıfları, preoperatif biyokimya ve hemogram sonuçları kaydedildi. Postoperatif 1. günde serum kreatininin seviyesi, idrar çıkışı ve renal replasman tedavi gereksinimi ile hemoglobin düzeyleri kaydedildi. Hastaların böbrek hasarı RIFLE ve AKIN kriterleri ile değerlendirildi. Olguların postoperatif komplikasyonları kayıt edildi. Bulgular: Çalışmamızda postoperatif erken dönemde böbrek hasarlanması sıklığı %17,7 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed that evaluate the frequency of kidney injury in the postoperative period, the factors affecting it, and the effects of kidney injury on outcomes in cases treated in the postoperative intensive care unit (PACU). Materials and Methods: Cases treated in the PACU at 01.03.2021-28.02.2022 dates were included in this study prospectively. Demographic, operation and anesthesia characteristics, CCI, ASA risk classes, preoperative biochemistry, and hemogram results were recorded. Postoperative serum creatinine level, urine output, renal replacement therapy requirement, and hemoglobin levels were recorded. Kidney damage of the patients was evaluated with RIFLE and AKIN criteria. Postoperative complications were recorded. Results: In our study, the frequency of kidney injury in the early postoperative period was 17.7%.