Aile hekimlerinin kanser ile mücadeledeki yeri
Family physicians' status in cancer management
  1. Tez No: 733302
  2. Yazar: AYŞE GÜNİZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Onkoloji, Family Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aile Hekimlerinin Kanser ile Mücadeledeki Yeri Amaç: Dünya genelinde artan kanser yüküne karşı verilen mücadelenin etkin bir şekilde yürütülebilmesi için multidisipliner bir yaklaşım sergilenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, toplumla ilk tıbbi temas noktasını oluşturan aile hekimlerinin yalnızca koruyucu hekimlik aşamasında değil; tanı, tedavi, tedavi sonrası takip ve terminal dönem dahil olmak üzere tüm süreçlerde yer alması kritik bir önem taşımaktadır. Ülkemizde, aile hekimlerinin kanserle mücadeledeki yeri belirsiz olmakla birlikte bu konuya yönelik yapılmış kapsamlı bir çalışma henüz mevcut değildir. Bu araştırmada, Türkiye'deki aile hekimlerinin kanserle mücadelede yer alınmasına yönelik görüşlerinin, bu mücadelede yer alma oranlarının ve yeterli hissetme düzeylerinin belirlenmesi; bu alanda aile hekimleri tarafından karşılaşılan engellerin ortaya çıkarılması ve bu engellere yönelik çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Aile hekimlerinin kanserle mücadeledeki rollerine yönelik düşüncelerinin belirlenmesi, bu mücadelede yer alma oranları ve yeterli hissetme düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla elektronik ortamda hazırlanmış olan anket formu kullanılmıştır. Anket formu kapsamında, kanserle mücadelede aile hekimlerinin önünde yer alan engellerin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesine yönelik sorular da yer almaktadır. Anket formuna ait web linki TAHUD (Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği) tarafından kurumsal sosyal paylaşım ağı aracılığıyla katılımcılara (dernek üyelerine ve üyeliği bulunmayıp web sitesinde kayıtlı olan tüm aile hekimlerine) ulaştırılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 200 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %30,5'ini pratisyen hekimler, %21,8'ini uzmanlık öğrencileri, %25'ini SAHU (sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık öğrencisi) ve %23'ünü uzman hekimler oluşturmaktadır. Katılımcıların, aile hekimlerinin kanserle mücadelede yer alması gerektiğini düşünme puanı ortalama 64,4, bu mücadeleye katılım puanı ortalama 47,9, kendini yeterli hissetme puanı ise ortalama 49,2 olarak tespit edilmiştir. En yüksek ortalama puan düzeylerinin sekonder koruyucu hekimlikte alındığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Family Physicians' Status in Cancer Management Objective: Effective control against increasing cancer burden requires a multidisciplinary team approach. Accordingly, as the first point of contact for patients, family physicians should not only be involved in cancer prevention, but also in diagnosis, treatment, follow-up and end-stage disease cancer care. In Turkey, family physicians' status in cancer management is not well-defined yet, and there has been a lack of comprehensive studies to enlighten this issue. The purpose of this study is to learn family physicians' opinions about their role in cancer management, investigate their involvement and feeling of competence in this field. Additionally, it was aimed to uncover the barriers on their way and evaluate the possible solutions. Materials and Methods: An online questionnaire was used to collect information about family physicians' opinions on their roles in cancer management, their involvement and feeling of competence in cancer control. Also, barriers and solution ways were assessed through the survey. The survey link was e-mailed to participants through TAHUD's (Turkish Association of Family Physicians) formal communication network. SPSS Programme was used to analyse the collected data. Results: A total of 200 respondents attended the survey. Among participants, 30,5% were general practitioners, 21,8% were family medicine residents, 25% were SAHU (Contracted Family Medicine Residents) and 23% were family medicine specialists. The mean score reflecting family physicians' opinion about their involvement in cancer management was 64,4, while the mean score of their participation was 47,9 and the sense of competence was 49,2. The average overall scores of opinion, participation and sense of competence were highest in secondary prevention in comparison with other stages of cancer management.