Drone hackleme yöntemleri ve güvenlik analizi
Drone hacking methods and security analysis
- Tez No: 733311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsansız hava araçları (İHA), sivil ve askeri alanda oluşturduğu etkiler ile önemli bir aktör olmuştur. İHA'lar, ülkelerin savaş stratejilerinde belirleyici rol oynarken, ticari ve hobi amaçlı kullanıldığı alanlarda sağladığı avantajlar ile etki alanlarını geliştirmekte ve genişletmektedir. Ancak İHA'ların artan kullanımı, beraberinde getirdiği güvenlik zafiyetleri dolayısıyla, onların etkili oldukları alanda kullanımını olumsuz etkilemektedir. Bu tezin amacı, farklı amaçlar ile insansız hava araçlarının hacklenebileceğini göstermektir. Bu çalışmada sivil ve askeri alandaki drone ve İHA sistemleri hackleme yöntemleri incelendi. Dahası sivil alanda kullanılan dronların güvenlik analizi yapıldı. Örnek çalışma için Syma drone hackleme uygulamalı olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles (UAVs) have become an important actor with the effects they have created in the civil and military fields. While UAVs play a decisive role in the war strategies of countries, they develop and expand their areas of influence with the advantages they provide in areas where they are used for commercial and hobby purposes. However, the increasing use of UAVs negatively affects their use in the area where they are effective due to the vulnerabilities it brings. The aim of this thesis is to show that unmanned aerial vehicles can be hacked for different purposes. In this study, hacking methods of drone and UAV systems in civil and military fields were examined. Moreover, the security analysis of drones used in civilian areas was made. For the case study, Syma drone hacking was demonstrated in practice.