Drone supported pre-scan optimal active suspension for 8x8 vehicle
8x8 araçlar için iha destekli önceden yol taramalı optimal aktif süspansiyon sistemi
  1. Tez No: 513686
  2. Yazar: ALPAY SANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bugünün dünyasında insansız hava araçlarının sayısı hızlı bir şekilde günden güne artmaya devam etmektedir. Hava araçlarının geleceği şekillendirecek olma ihtimaline rağmen kara araçları da bir çok bakımdan olmazsa olmaz kalmaya devam edeceklerdir. Bu çalışmada, bu iki birbirinden bağımsız sistemin; insansız hava aracının ve 8x8 kara aracının bir problemi çözmek için beraber çalıştığı bir durum incelenmiştir. Problem, zorlu arazi şartlarında personel konforunun sağlanmasındaki güçlüklerdir. Bu problemi çözmek adına, yol taramak için kullanılan bir lazer sistemi taşıyan dört motorlu insansız hava aracını ve aktif süspansiyona sahip 8 tekerli bir kara aracını içeren simülasyon dünyası yaratılmıştır. Çalışma, 4 motorlu insansız hava aracının modellenmesiyle başlamış, 8x8 aracın modellenmesiyle devam etmiştir. 2 sistem için de duruma özel kontrol teorileri çalışılmış ve uygun kontrolcüler geliştirilmiştir. Bir sonraki aşamada ise bütün modeller tek bir dünyada birleştirilmiş ve senaryolar oluşturulmuştur. Farklı senaryolarda insansız hava aracıyla 8x8 kara aracının beraber çalışması durumunun avantajları ve dezavantajları anlaşılmaya çalışılmıştır. 8x8 aracın aktif süspansiyonun insansız hava aracından gelen yol bilgisiyle optimize edilmesi sağlanmıştır. Paralelde de 8x8 aracın insansız hava aracını kendi önünde kendi hareketiyle senkronize bir şekilde kontrol etmesi kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the number and the usage area of the drones are getting increased rapidly from day to day. On the other hand, despite the fact that air vehicles will probably shape the future, the ground vehicles also will stay essential at least as much as today. In this study, these two separated systems; the drone and the 8x8 land vehicle are considered to work together to solve a problem; personnel comfort for the drastic terrain conditions. A simulation , which includes a quadrotor, which is carrying a laser system for road scanning and a 8x8 full car model with an active suspension system, is created. The study starts with the modeling and simulation of the quadrotor and then continues with the modeling and simulation of the 8x8 vehicle model. For each model, developing the related control theories are the third step and the final step is integration of the models in a simulation world and generation of the scenarios in order to evaluate the advantages and disadvantages of co-working drone and vehicle system. The 8x8 vehicle is considered to use the road distribution information, which comes from the drone that is flying in front of the vehicle and commanded by the vehicle. On the other hand, the active suspension of the vehicle is optimized by the information provided by the drone.