Veri tabanlı pazarlama: Ekinciler Holding A.Ş uygulaması
Database marketing: Ekinciler Holding A.Ş application
  1. Tez No: 73333
  2. Yazar: MELİH BAŞKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Veri tabanlı pazarlama bilgi teknolojisinden ve önceleri bir bakıma imkansız olan müşteri verilerini çoğaltmak ve kullanmak için bilgisayarların artan gücünden ve azalan maliyetlerinden yararlanan yeni bir pazarlama yaklaşımıdır. Veri tabanlı pazarlama; şirketin müşteri odaklı programlarını kişiselleştirilmiş, düzenli bir şekilde bağlantısı olan ve maliyet etkili bir tarzda sürdürmesi için bilgisayar ve iletişim teknolojisinin günümüzdeki geniş potansiyelinden yararlanma kabiliyeti olarak tanımlanabilir. Veri tabanlı pazarlamanın gelişiminin altında yatan iki eğilim vardır. Bunlardan bir tanesi teknolojik gelişmelerdir. Diğeri ise, pazarlama faaliyetlerindeki özelliklerin ve yaklaşımların değişmesi olarak göze çarpmaktadır Veri tabanlı pazarlama; ölçülebilir ve test edilebilir bir yapıya sahip olması, seçici olması, kişiselleştirilebilmesi ve esnekliği gibi üstünlükleri nedeniyle diğer pazarlama yaklaşımlarından ayrılmaktadır. Günümüzde firmaların müşteri yaratmada, müşteri/olası müşterileri ile aralarında uzun dönemli ilişkiler kurmalarında, pazarlama maliyetlerini azaltmalarında, hedef kitlelerini daha ayrıntılı bir biçimde belirleyebilmelerinde ve pazarlama faaliyetlerini bu yönlere kaydırmada ve en önemlisi içerisinde bulundukları ağır rekabet koşullan altında varlıklarını sürdürebilmelerinde kullanabilecekleri en etkin pazarlama yaklaşımı veri tabanlı pazarlama yaklaşımıdır.
Özet (Çeviri)
Database marketing capitalizes on one aspect of information technology and, as its name implies, draws on the increased power and reduced cost of computers to access and use customer data in a way which was not previously possible. Database marketing can be defined as“the ability of a company to use the vast potential of today's computer and telecommunications technology to drive customer-oriented programmes in a personalized, articulated and cost-effective manner”. There are two trends in the development of the database marketing. One of them is, developments in technology and the other have resulted in a change in marketing approach. Database marketing differs from other forms of marketing approachs because of these superiorities: It is measurable, testable, selective and flexible. It can also be personalized. Today, database marketing is the most effective marketing approach, for companies which want to create customer, establish long term relationships with customers/prospects, reduce marketing costs, identify their target groups in detail and shift their marketing activities these fields and more importantly, try to survive under the difficult competitive conditions.