XIX. yüzyılın yarısında ve XX. yüzyılın başında Mersin'de ekonomik yapısı
Economical structure of Mersin between the second half of XIX. century and beginning of XX. century
- Tez No: 73339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT BİLİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Mersin XIX. yy.'ın ikinci yarısına kadar Tarsus kazası içerisinde bir köydü. 1281/1864 yılında Tarsus'dan ayrılarak 3 nahiyeli bir kaza oldu. 1305/1888 yılında ise Mersin sancak haline geldi ve Tarsus ona bağlandı. Mersin'in XIX. yy.'da idari teşkilatlanma açısından böyle hızla gelişmesi ekonomisinin gelişmesi ile paralellik göstermekteydi. Önceleri hayvan sırtlarında indirilerek yelkenli gemilerle kerestenin taşınmasından oluşan Mersin ticareti, Adana ovasında pamuk tarımının gelişmesi ile oldukça arttı. Adana vilayetinde birçok liman olmasına rağmen özellikle Tarsus ön limanının gittikçe tıkanmasıyla, Adana'nın tüm ürünleri Mersin limanından ihraç edildi. 1855'ten sonra Mersin Limanı, Adana vilayetinin tamamen Konya, Niğde, Kayseri ve Sivas'ın kısmen iskelesi durumuna geldi. Mersin limanı, açık bir liman olması nedeniyle fazla kullanışlı olmamasına rağmen, limana yakın olan feneri sayesinde kötü hava şartlarında bile ticaret yapmak için gelen gemileri barındırabiliyordu. Mersin'de ithalat ve ihracatın artması nedeniyle, Adana-Mersin karayolu Mersin iskelesinin ihtiyacını karşılayamadı ve 67 km uzunluğunda bir demiryolu hattı yapıldı. Adana-Mersin demiryolu 1886 yılında işletime açıldı. Demiryolu şirketi ilk yıllarda Çukurova'da görülen kuraklık nedeniyle zarar etti, fakat sonraki yıllarda Osmanlı Devleti içerisindeki demiryolu hatlarının en kârlısı oldu. Mersin limanının ticari faaliyetlerindeki gelişmeler şehrin nüfusunda da önemli bir artış sağladı. Ticaretin gelişmesi Mersin'in kentleşmesinde önemli rol oynadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mersin is a village in the Tarsus town until the second half of XIX. century. Mersin became a district with three subdistrict in 1281/1864. In 1305/1888 it became a sanjak including Tarsus. Economic growth of Mersin, in the XIX. century, leads to its organizational growth. In the beginning its trade was formed by carrying lumber to harbor or sailing ships, but agricultural improvement of Adana plain increased its trade income considerably. Its harbor became popular by the incapability of Tarsus harbor to incoming ships although there were many other small harbors in Adana. After 1855 Mersin was the most frequently used harbor of Adana city, and most of the goods of cities Konya, Niğde and Kayseri were carried through it. Mersin harbor had an impractical usage since it was not open to see, but because of its brilliant lighthouse, it could keep the trade ships even in the bad whether conditions. By the time Adana-Mersin road became insufficient to Mersin's increasing import and export capacity. Therefore Adana-Mersin railroad of 67 km was constructed. Adana-Mersin railroad was opened in 1886.. Because of the drought in Çukurova the railroad company could not make any profit in the first years of construction, but then it became the most profitable railroad of the Ottaman Empire. Improvements in the commercial activities of Mersin Harbor, caused an considerable increase in its population. Moreover improvements in commercial activities played an important role in the urbanization of the city.