Elektronik hesap tablolarıyla işletme bütçelerin hazırlanması
Preparing a business budget system with electronic worksheet
- Tez No: 73338
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ill ÖZET Elektronik hesap tabloları adından da anlaşılacağı gibi bilgisayarın ana belleğinde oluşturulan matriks şeklinde tablo üzerinde çeşitli işlemlerin yapılabildiği bir ortam olarak tanımlanabilir. Elektronik hesap tabloları, sağlamış oldukları kolaylıklar ve getirdikleri yeniliklerle bilgisayar teknolojisinin evimize kadar girmesinde önemli rol oynamıştır. Elektronik hesap tabloları ilk olarak 1978 yılında sadece dört işlem yapabilme özelliğine sahip olarak piyasaya sunulmuştur. Günümüzde Elektronik Hesap Tabloları ise, güçlü ve yaygm yazılımlar arasındadır. İşletmeler tarafından ilk zamanlar giderlerin kontrol edilmesi için kullanılan işletme bütçeleri, son 45-50 yıldır büyük bir gelişme göstererek, zamanımızda işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Ancak ülkemizde işletme bütçelerine gereken önemin verildiği söylenemez. Elektronik hesap tabloları ile bütçe çalışmalarının yürütülmesi başlangıçta model oluşturuluncaya kadar zor gibi gözükebilir. Çünkü modelin oluşturulması tablo formüllerinin girilmesi ve tablolar arasındaki ilişkilerin formülleştirilmesi oldukça zaman alan ve dikkat isteyen bir işlemdir. Fakat bütçe modeli yazılıma aktarıldıktan sonra bir yönetim aracı olarak işletme bütçelerinin hazırlanmasında hız ve kolaylık sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Electronic worksheet is a large grid of columns and row in which you can enter information, such as textual descriptions, numbers and formulas for calculations. Each intersection of row and column forms a small box that is called a cell; information is placed in the cells. A budged is a comprehensive quantitative plan for utilizing the resource of an entity for some specified period of time. Comprehensive profit planing and control, or budgeting, continues to be of prime importance in virtually all organizations. Purpose of this work is to examine how will install a business budged system properly for any electronic worksheet software. The advantage of using a worksheet program is that the calculations are performed automatically. You can also easily determine the results of What-if scenarios with electronic worksheet software. For example, what would happen to the budged if salaries decreased 10 percent ? This study made up of four parts. Business budged has been said in initial parts. In second parts, computer science and electronic worksheet has been mentioned. In other parts, preparing your business plan with electronic worksheet software. In last parts, contains practices of study.