Perakendeci kuruluş olan süpermarketlerin gelişimi ve ekonomiye etkileri
The Development and economical effects of retailer companies: Supermarkets
  1. Tez No: 73340
  2. Yazar: AHMET TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Dinamik bir sektör olan perakendecilik, üretici ve tüketici arasındaki dağıtım zincirinin son halkasıdır. 1950'li yıllarda kendilerini gösteren çağdaş anlamlı ilk süpermarketler, self-servis satış anlayışı ile perakende satışta devrim yapmıştır. Amerika'da doğan, gelişen süpermarketler buradan Avrupaya ve tüm dünyaya yayılmış günümüzde de gelişmesine devam ettirmektedir. 1954 yılında perakende piyasada dağıtım kanallarındaki tıkanıklığın aşılması için çağırılan MİGROS süpermarketler zincirinin ülkemize gelmesi ile Türkiye'de süpermarketçilik başlamıştır. Ülkemizde süpermarkerçiliğin atılımı ekonomik kalkınma ve gıda sanayiinde gelişmelere bağlı olarak 1970'li yıllarda başlamış ve 1980'den sonra hızlanmıştır. Gelişen ve büyüyen supermarket sektörü ekonomilerde olumlu etkiler yaratmış, ölçeklerine ve sattıkları mal çeşitliliğine bağlı olarak tüketici davranışlarını geliştirmiştir. 1954 yılından bugüne kadar Türkiye'de supermarket sektöründe lider kuruluş olan MİGROS TURK T.A.Ş. 'nin gelişmesi, ekonomik büyüklüğü ve uyguladığı yenilikler örnek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most dynamic sectors, retail trade, is the last link of a distribution chain between a producer and a consumer. The supermarkets in 1950's, which can be considered as the first temporary ones, made a big revolution via selling by retail and self- service concept. Supremarkets were born and devoloped in the U.S. A then they have spresded out to Europe and other continents through out the world with a permenant progress. The term of supermarkt was introduced to Turkey by the name of Migros Supermarket chains when they were brought in 1954 in order to cope with the Jam in retail distrubution channels. In our country, breakthrough of the supermarkets began in 1970's depending on economical reconstruction and progress of food industry then increased rapidly in 1980's. Developing supermarket sector has made positive effects on the economy of the country and has improved consumer behaviours depending on its variety of goods they sell and size of the stores. As Migros T.A.Ş. has been the pioneer and leader foundation in supermarket sector in Turkey since 1954, development of Migros T.A.Ş., its economical progress and the reforms it has made has been indicated as an example in this study.