Matematiksel modelleme problemlerinin 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorulardaki başarılarına etkisi
The effect of mathematical modeling problems on 8 th grade students actievement in skill-based questions
- Tez No: 922930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin beceri temelli sorulardaki başarılarını matematiksel modelleme problemlerinin nasıl etkilediğini incelemektir. Gaziantep'te 12 öğrenciyle yürütülen çalışmada, araştırmacı aynı zamanda uygulayıcı öğretmen rolünü üstlenmiştir. İç içe karma yöntem desenine göre yürütülen çalışmanın nicel boyutunda tek grup deneysel desen, nitel boyutunu ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. 2023-2024 Güz döneminde gerçekleştirilen çalışma, haftalık etkinliklerle 10 hafta sürmüştür. Veriler, başarı testleri, modelleme problemleri, rubrikler ve görüşmelerle toplanmış, SPSS programı ve içerik analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Sonuçlar, matematiksel modelleme problemlerinin öğrencilerin beceri temelli sorulardaki başarılarını artırdığını göstermiştir. Görüşme sorularında elde edilen veriler altı başlık altında incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre grup çalışmalarının iş birliği ve iletişim becerilerine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler, matematiksel modelleme problemlerini çözerken problem durumunu anlamada zorlandıklarını, çok yönlü düşünmenin güçlük oluşturduğunu ve modeli sunmanın ekstra zorluklar getirdiğini, ayrıca grup çalışmaları sırasında anlaşmazlıklar yaşadıklarını belirtmiştir. Buna rağmen, modelleme problemlerinin LGS problemlerindeki akademik başarıyı olumlu etkilediği tespit edilmiş ve öğrenci görüşlerine göre etkili öğrenmeye katkı sağladığı, matematiği daha eğlenceli hale getirdiği ve problem çözme becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler ayrıca modelleme problemleri ile beceri temelli soruların benzer olduğunu, her ikisinin de düşündürücü yapıda olup akıl yürütme gerektirdiğini ifade etmiş ve bu problemlerin hızlı düşünme becerisi kazandırarak sınav başarısına katkıda bulunduğunu vurgulamışlardır. Bu çalışma, 21. yüzyıl becerileri, beceri temelli sorular ve matematiksel modelleme arasındaki bağlantıyı ele almıştır. Matematiksel modelleme becerilerinin, gerçek yaşam problemlerini çözmede ve uluslararası sınavlardaki (PISA, TIMSS) başarıyı artırmada kritik bir rol oynadığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how mathematical modeling problems affect 8th grade students' achievement in skill-based questions. In the study conducted with 12 students in Gaziantep, the researcher also assumed the role of a practicing teacher. The quantitative dimension of the study, which was conducted according to the nested mixed method design, used a single group experimental design, while the qualitative dimension used a case study design. The study, conducted in the fall semester of 2023-2024, lasted 10 weeks with weekly activities. Data were collected through achievement tests, modeling problems, rubrics and interviews and analyzed with SPSS program and content analysis methods. The results showed that mathematical modeling problems increased students' achievement in skill-based questions. The data obtained from the interview questions were analyzed under six headings. According to the results of the study, it was determined that group work contributed to cooperation and communication skills. Students stated that they had difficulty in understanding the problem situation while solving mathematical modeling problems, that multidimensional thinking posed difficulties, that presenting the model brought extra difficulties, and that they also experienced conflicts during group work. Nevertheless, it was found that modeling problems positively affected academic achievement in LGS problems and it was concluded that they contributed to effective learning, made mathematics more fun and improved problem solving skills according to student opinions. This study addressed the connection between 21st century skills, skill-based questions and mathematical modeling. It was emphasized that mathematical modeling skills play a critical role in solving real life problems and increasing success in international exams (PISA, TIMSS).