10-14 yaş grubu tenisçilerde life kinetik egzersizlerinin bilişsel ve motorsal beceriler üzerindeki etkilerinin incelenmesi (Adana ili örneği)
Investigation of the effects of life kinetic exercises on cognitive and motor skills in 10-14 age group tennis players(sample of Adana province)
- Tez No: 662689
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Life kinetik, mental kapasiteyi ve hareket kabiliyetini geliştirme üzerine temellendirilmiş eğlenceli bir takım egzersizlerden meydana gelmektedir. Life kinetik antrenmanı zorlu ve karmaşık hareketleri öğrenip uygulayabilmek için beyni etkin biçimde çalıştırır ve bundan dolayı beynimizde yeni bağlantılar oluşturmaya yarayan bir egzersiz yöntemi olarak bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı; tenis branşında life kinetik egzersizlerinin motorsal beceri ve bilişsel beceriler üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmanın evrenini, Adana ili'nde bulunan tenisçiler, örneklemini de 10-14 yaş aralığında aktif olarak yarışmalara katılan toplam 44 tenis sporcusu kadın 19 (%43,1) yaş x=11,63±1,16 yıl ve erkek 25 (%56,8) yaş x=11,68±1,21 yıl oluşturmaktadır. Tenis porcuları rastgele seçilmiş ve araştırmamıza katılmayı gönüllü olarak kabul eden, ailelerinden izin alınmış, 10-14 yaş aralığında yarışmalara katılan sporculardan oluşmaktadır. Bu sporcular life kinetik çalışma grubu (n=23kişi) ve kontrol grubu (n=21kişi) olarak rastgele bir şekilde iki gruba ayrıldıktan sonra egzersiz grubuna 12 hafta süresince tenis antrenmanları öncesinde haftada 3 gün ve 90 dakika life kinetik egzersizleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna tenis antrenmanları dışında başka bir çalışma yaptırılmamıştır. Araştırmada kullanılan ölçüm araçları; Kişisel bilgi formu, Emotiv Epoc+plus, Emotiv Epoc+bcı, Y dinamik denge testi, Blazepood reaksiyon testi, beceri koordinasyon, ince motor koordinasyon, el-göz koordinasyonu, D2 dikkat, T-Testi (Çeviklik), Illionis Çeviklik Testi(Çeviklik), durarak uzun atlama testi (yatay sıçrama), dikey sıçrama testi, ve 20 m. sürat testleridir. Çukurova Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi performans ölçüm laboratuvarında ilk ölçüm değerleri alınmıştır. 12 haftalık egzersiz protokölünün sonunda ilk ölçümde alınan tüm testler son ölçümde de tekrarlanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 21.0 kullanılarak yapılmıştır. Verilerin dağılımının normal olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile yapılmış ve sonuçların normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Çalışma verileri değerlendirilirken sporcuların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, haftalık antrenman günü, haftalık antrenman saati karşılaştırılmasında betimsel istatistik kullanılmış yüzde, frekans ve ortalama değerleri alınmıştır. Ön test ve son test ölçümlerinin kendi içindeki değişimlerini belirlemek için Paiered Sample T Testi, gruplararası ön test ve son test ölçümlerine ait değişkenlerin değerlendirilmesinde ise Independent Sample T Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Life consists of a set of fun exercises based on improving kinetic, mental capacity and mobility. Life kinetic training effectively trains the brain to learn and applies challenging and complex movements and is therefore known as an exercise method that helps create new connections in our brain. The purpose of this research is to examine the effects of life kinetic exercises on motor and cognitive skills in tennis. The universe of the study consists of tennis players in the Adana province, sample a total of 44 tennis athlete who participated actively in the contest in the range of 10-14 years female 19 (%43,1) aged x = 11,63 ± 1,16 years and men 25 (%56,8) age x = 11,68 ± 1,21 years. Tennis athletes are randomly selected and voluntarily enrolled to participate in our research, have received permission from their families, to participate in competitions were between ages of 10 and 14. After those athletes were randomly divided into two groups as the life kinetic study group (n = 23 people) and the control group (n = 21 people), the exercise group was applied 3 days a week and 90 minutes of life kinetic exercises for 12 weeks before tennis training. Control group did not receice any additional training other than regular tennis practice. Measurement tools used in research were Personal information form, Emotiv Epoc + plus, Emotiv Epoc + bcı, Y dynamic balance test, Blazepood reaction test, Skill Coordination, Fine Motor Coordination, Hand-Eye Coordination, D2 attention, T-Test (Agility), Illionis Agility Test (Agility) , Standing Long Jump Test (Horizontal Jump), Vertical Jump Test, and 20 Meter speed tests. The first measurement values were taken in the performance measurement laboratory of the Çukurova University Faculty of Sport Sciences. At the end of the 12-week exercise protocol, all tests taken in the first measurement were repeated in the last measurement. Statistical evaluation of the data was made using SPSS 21.0. Whether the distribution of the data was normal or not was done by Shapiro-Wilk test and it was observed that the results showed a normal distribution. While evaluating the study data, descriptive statistics were used to compare the age, height, body weight, weekly training day, weekly training hour of the athletes, and percentage, frequency and average values were taken. Paired Sample T Test was used to determine the changes within the pre-test and post-test measurements, and the Independent Sample T Test was used to evaluate the variables of intergroup pre-test and post-test measurements.