Seyid Qedrî Haşimî'nin Dîwana 'Irfan adlı eserindeki tasavvufî görüşleri
Seyid Qedrî Haşimî's sufistic opinions in his book: Dîwana 'İrfan
- Tez No: 733404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLRAKİP ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Seyid Qedrî Haşimî, günümüzde Şırnak ilinin sınırları içinde bulunan Cizre'de 1898 yılında dünyaya gelmiştir. Dindar bir aileye mensup olan Seyid Qedrî Haşimî, ilk eğitimini âlim ve aynı zamanda sûfî bir şahsiyet olan babasından almıştır. Seyid Qedrî Haşimî'nin, Arapça ve Farsçayı çok iyi derecede bildiği ifade edilmiştir. Seyid Qedrî Haşimî'nin Kürtçe kaleme aldığı Dîwana 'Irfan adlı eseri 80 şiirden oluşur. Dîwana 'Irfan'da Allah ve peygamber sevgisi, müellifin Ehl-i Beyt'e duyduğu muhabbet, mürid-mürşid ilişkisi, tasavvufî meseleler işlenmiştir. Tasavvufî görüşlerine geniş yer verdiği divanında sağlam bir dil ve üslup kullanmıştır. Çalışmamız Seyid Qedrî Haşimî'nin hayatı ile ilgili bilgiler içermekte ve çalışmamızda Seyid Qedrî Haşimî'nin divanında geçen tasavvufî görüşleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Haşimi was born in 1989 in Cizre, which is now within the borders of Şırnak. It is known that Haşimi who is member of a religious family, received his first education from his father, who was a scholar and also a sufi personality. It is also stated that Haşimi knows Arabic and Persian very well. Haşimi's work Dîwana 'Irfan, written in Kurdish, consist of 80 poems. The love of God and the prophet, the author's love for Ahl al-Bayt, the relationship between the murid and murshid, the topics of Islamic sufism are covered an Dîwana 'Irfan. He used a strong language and wording in his divans in which he gave wide coverage to Islamic sufism views Our study contains information about Haşimi's life. It also deals with islamic sufism views in Haşimi's divan. Our study contains information about Haşimi's life and also deals with İslamic sufism views in Haşimi's divans.