Okullarda veriye dayalı karar alma
Data-driven decision-making in schools
- Tez No: 733403
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ MEMDUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı okullarda veriye dayalı karar almaya yönelik öğretmen ve yöneticilerin algılarını ölçmektir. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Van ili merkez ilçelerindeki (Edremit, İpekyolu, Tuşba) farklı okul kademelerinde görev yapan 392 öğretmen ve yöneticinin katılımı ile yapılan araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında verilerin toplanması için geliştirilen Okullarda Veriye Dayalı Karar Alma (OVEDKA) Ölçeği kullanılmıştır. OVEDKA Ölçeği, AFA ve DFA sonuçlarından elde edilen güvenilir ve geçerlik kanıtlarına sahip 3 faktörlü 23 maddeli yapıya sahip bir ölçme aracıdır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır ve anlamlı farklılığın kaynağının tespit edilmesinde ise Scheffe testi kullanılmıştır. Katılımcıların veri toplama ve saklama, veriye dayalı kültür ve okullarında veriye dayalı karar almaya yönelik algı düzeylerinin orta-yüksek aralığında iken, verilerin analiz ve yorumlanmasında ise orta düzeyde olduğu; okullarda verilerin toplanması ve saklanması boyutunda 4-6 yıl kıdeme sahip katılımcıların 10 yıl ve üzeri kıdeme sahip olanlara göre verileri daha fazla toplayıp sakladığı; mevcut okuldaki hizmet süresi değişkeni açısından katılımcıların okullarda veriye dayalı karar almaya yönelik benzer algılara sahip olduğu; okul kademesi değişkeni açısından verilerin analiz ve yorumlanması ile veriye dayalı kültür boyutlarında lise kademesinde çalışan katılımcılarda daha olumsuz bir algı tespit edilirken okullarda veriye dayalı karar almaya yönelik genel algıların ise ilkokul kademesinde daha olumlu olduğu; öğrenim durumu değişkeni açısından verilerin toplanması ve saklanması ile veriye dayalı kültür boyutlarında ve OVEDKA Ölçeği genelinde lisans mezunu katılımcıların daha olumlu algılara sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the perceptions of teachers and administrators towards data-driven decision making in schools. The research, which was conducted with the participation of 392 teachers and administrators working at different school levels in the central districts of Van (Edremit, İpekyolu, Tusba) in the 2020-2021 academic year, was designed in the survey model, one of the quantitative research methods. Data-Driven Decision-Making in Schools (DDDM-S) Scale, which was developed to collect data within the scope of the research, was used. The DDDM-S Scale is a measurement tool with a 3-factor, 23-item structure obtained from EFA and CFA results, which is reliable and has proof of validity. In the analysis of data; descriptive statistics, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used. The results are as follows: While the perception levels of the participants towards data collection and storage, data-driven culture and data-driven decision-making in their schools are in the medium-high range, it is moderate in the analysis and interpretation of data; in the dimension of collecting and storing data in schools, participants with a seniority of 4-6 years collect and store data more than those with a seniority of 10 years or more; in terms of the school level variable, the data analysis and interpretation and the data-driven culture dimensions were found to be more negative for the participants working at the high school level, while the general perceptions towards data-driven decision making in schools were more positive at the primary school level; when the educational status variable is examined, it has been determined that undergraduate participants have more positive perceptions about the data collection and storage and data-driven culture dimensions and overall DDDM-S scale.