Seyid Hüseyin'in hikâyeleri üzerine bir inceleme
A review of Seyid Huseyin's stories
  1. Tez No: 893635
  2. Yazar: EYÜP ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYVAZ MORKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
daha sonrAzerbaycan edebiyat tarihine dair genel bilgiler vererek başladığımız çalışmamızda, hikâye türüne odaklanılmış, elde edilen verilerden yararlanılarak açıklamalar yapılmıştır. İlk olarak, hikâye türünün genel özelliklerine değinilmiştir. Ardından modern hikâyenin dünya edebiyatında, Türkiye Türklerinin edebiyatında ve Azerbaycan edebiyatında gözlenen gelişim çizgisi incelenmiştir. Bununla birlikte hikâye sahasının önemli temsilcileri ana hatları ile anlatılmıştır. Çalışmamızın ana ekseninde yer alan Seyid Hüseyin'in hikâyelerini incelemeye geçmeden önce, onun hayatı ve sanatçı kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. Seyid Hüseyin'in eserleri listelendikten sonra, hikâyelerin incelenmesinde“klasik hikâye inceleme metodu”esas alınmıştır. Ardından Azerbaycan edebiyatında hikâye türünün önemli temsilcilerinden olan Seyid Hüseyin'in hikâyeleri önceden belirlenen metodlar çerçevesinde incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışmamızın amacı, Seyid Hüseyin'in hikâyelerini edebî açıdan bilimsel çerçevede değerlendirmektir. İnceleme ve analize tabi tutulan anlatıların modernleşme yolundaki Azerbaycan hikâyeciliğine katkılarını ve çağı yakalama yolunda Azerbaycan toplumu üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu bağlamda, Seyid Hüseyin'in hikâyeleri, geleneksel anlatı formları ve teknikleri açısından incelenmiş, hikâyelerin içerdiği toplumsal mesajlar ile etik değerler analiz edilmiştir. Seyid Hüseyin'in hikâyeleri, yazıldığı dönemdeki Azerbaycan Türk halkının sosyal, kültürel ve ahlaki değerlerini yansıtan önemli edebî metinlerdir. Tezde, Seyid Hüseyin'in hikâyeleri anlatının bakış açısı ve anlatım teknikleri, olay örgüsü, kişiler, mekân, zaman, tema, dil ve üslup özellikleri olarak ele alınmıştır. Hikâyeler, metin analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Seyid Hüseyin'in hikâyelerinin, Azerbaycan halkının tarihi ve kültürel hafızasında önemli bir yere sahip olduğu ve bu sözü edilen hikâyelerin toplumsal kimliğin şekillenmesinde, halkın modernleşmesinde önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu tez, Azerbaycan edebiyatının hikâye türündeki zenginliğini ve derinliğini daha iyi anlamak isteyen araştırmacılar ve okurlar için bilimsel çerçevede bir kaynak olmayı amaçlamaktadır. doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacIn our study, which begins by providing general information about the history of Azerbaijani literature, we have focused on the short story genre and made explanations based on the data obtained. First, we discussed the general characteristics of the short story genre. Then, we examined the development trajectory of the modern short story in world literature, Turkish literature, and Azerbaijani literature. Additionally, the main representatives of the short story genre were outlined. Before moving on to analyze the short stories of Seyid Hüseyin, who is at the core of our study, information about his life and artistic personality was provided. After listing Seyid Hüseyin's works, the criteria for analyzing the stories were established. Subsequently, Seyid Hüseyin's stories, who is one of the significant representatives of the short story genre in Azerbaijani literature, were examined within the framework of these predetermined criteria. The aim of our study is to evaluate Seyid Hüseyin's stories from a literary and scientific perspective and to determine the contributions of these narratives, which were subjected to examination and analysis, to the modernization of Azerbaijani storytelling and their impact on Azerbaijani society in terms of catching up with the times. In this context, Seyid Hüseyin's stories were analyzed in terms of traditional narrative forms and techniques, and the social messages and ethical values contained in the stories were examined. Seyid Hüseyin's stories are important literary texts that reflect the social, cultural, and moral values of the Azerbaijani Turkish people of the time in which they were written. In the thesis, Seyid Hüseyin's stories were addressed based on the narrative's point of view, narrative techniques, plot, characters, setting, time, theme, language, and stylistic features. The stories were evaluated using the text analysis method. As a result of the research, it was determined that Seyid Hüseyin's stories hold a significant place in the historical and cultural memory of the Azerbaijani people and play a crucial role in shaping social identity and in the modernization of the people. This thesis aims to be a scientific resource for researchers and readers who wish to gain a deeper understanding of the richness and depth of the short story genre in Azerbaijani literature. aktır