Van'ın İpekyolu ilçesinde ki ortaokul öğrencilerinin cinsiyete göre fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of physical activity levels of secondary school students by gender in Van's İpeyolu district
  1. Tez No: 733409
  2. Yazar: ZANA CANAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada Van'ın İpekyolu ilçesinde ki ortaokul öğrencilerinin cinsiyete göre fiziksel aktivite (FA) düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma grubu Van'ın İpekyolu ilçesinde bulunan 5, 6, 7 ve 8. sınıfta öğrenim gören toplam 465 öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcıların %50,3 ü kadın olup, erkek katılımcı ise%49,7 dir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 25,0 for Windows paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre aktif öğrenci oranı 12,5%, orta derecede aktif öğrenci oranı 71,2%, düşük düzeyde aktif öğrenci oranı 15,9%,inaktif öğrenci oranı 0,4% olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the physical activity (PA) levels of secondary school students in the İpekyolu district of Van by gender. The research group was carried out with a total of 465 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades in the İpekyolu district of Van. 50.3% of the participants are female and 49.7% of the male participants. Analysis of the data obtained SPSS 25.0 Windows package program was used. To the findings obtained as a result of the research, the rate of active students was 12.5%, the rate of moderately active students was 71.2%, the rate of low-level active students was 15.9%, and the rate of inactive students was 0.4%.