Osmanlı Devletinde vezir-i azamlık kurumu
The Institution of the grand vizierata in the Ottoman State
- Tez No: 73342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Osmanlı Devletinin merkez örgütünde Padişahtan sonra yer alan en büyük devlet memuru vezir-i âzamdı. Devletin kuruluşundan itibaren var olan vezirlik kurumu, imparatorluğun sonuna kadar devam etti.“Vezir”in sözlük anlamı“yardımcı”dır. Aynı zamanda yük anlamını da taşır.Bu bakımdan devletin yükünü taşıyan anlamında da kullanılmıştır. Osmanlı Devleti'nde sonradan halife unvanını da alan sultanların vekili.tam yetkili temsilcisi ve yürütmenin ikinci sorumlusu vezir-i azamdır. Sultan Orhan zamanından beri var olan bu makamı işgal eden kişiye diğer vezirlere olan üstünlüğünü belirtmek ve devlet örgütünde hiyerarşiyi sağlamak için önceleri vezir-i evvel ve vezir-i âzam denirken, Kanuni'den itibaren sadrazam unvanı kullanılmaya başlanmıştır. Padişahın mutlak vekili olan vezir-i âzam, padişahın fermanıyle atanır ve diğer vezirlerden farklı olarak kendisine mühr-i hümâyûn, yâni Padişahın mührü verilir. Bu mutlak vekillik sembolü idi.Görevden azledilince geri alınırdı.Sefere çıktıkları zaman tam yetki ile donatıldılar. XVII. yüzyıl başlarına kadar vezir-i âzam olacak kimse kubbe vezirleri arasından bu göreve atanırdı. Ancak bu yüzyıldan sonra valilerden de vezir,i âzam yapılmaya başlandı. III. Ahmet (1703-1730) döneminde kubbe altı vezirliği kaldırıldıktan sonra, vezir-i âzam olacak kimse tamamen Padişahın isteğine göre göreve gelmeye başladı. Devletin güçlenmesi ve gerileme sürecine girmelerinde de vezir i âzam formasyonu etkilidir. XVIII. yüzyılın son yarısından itibaren üç ayda bir'e inen Divân toplantıları vezir-i âzam' m İkindi Divânına kaydı. Böylece devlet işlerinde vezir-i âzam konağı Bâb-ı Ali ön plâna çıktı. Kubbealtı toplantı ve kubbe vezirleri yöntemi yerine yeni bir vekiller heyeti oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Grand Vizier was the most Senior officer. Who was fallawing Sultan in the CentralOrganization of the Ottoman State. The office of Vizier Organization had been since the beginning of the State Continued until the end of the emgire. The dictionary meaning of the“Vizier”is“assistant”At the Same time It Contains the meaning of lead. It had been used at mean of carriying of the state load. Grand Vizier is the second responsible of the execution and the representative of the Sultans who are Caliphe of the Ottoman State. Since Sultan Orhan, this job is exist Firstly this job was called“prime vizier”or“grand Vizier”to clear its superior to the other viziers. The title of the“Grand vizier”was started to be used Since Kanuni. Grand Vizier (is being duzy by the firman of the Sultan who is representative of The Sultan. Grand vizier is given Imperial Seall (the seal of the Sultan) as diffinent than the other viziers. This was the Symbol of autocratic representative. His taken back when Grand Vizier is dismissed. When the Grand Vizier want to war, he was given all competence. Until the beginning of XVII. Century-Grand Vizier is used to select amongst of the Dome. But after this century, Grand Vizier was started to Select amagst of the Governors. During the Sultanate of III. Ahmet (1703-1730) After Office of Vizier of Under. Dome was abolished, Sultan began to Select the Grand Vizier. The formation of Grand Viziers is very important as both to be super (powerful) or to be weak of the state. The Meetings of Council of Szate were once three months since the half of XVIII. Century. They were met at the Council of the Grand Vizier in af ternoon. So The Goverment House of the Grand Vizier and Bâb-ı Âli were the first at the state work. A new council of ministers was made instead of The Council of Viziers of Under Dome.