Televizyonda müstehcenlik, iyleyicinin kabul sınırları
Obscenity on TV the approval limits of the viwers
- Tez No: 73343
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVEND KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
ÖZET“TELEVİZYONDA MÜSTEHCENLİK -İzleyicinin Kabul Sınırları-”konulu doktora tezi, ticari televizyonlarda yayınlanan film ve programlardaki müstehcenlik unsurlarının toplumda olumsuz etkilere yol açtığı yolunda, son zamanlarda kamuoyunda yükselen tepkiler ve tartışmalar üzerine yapılmış bir araştırmadır. Araştırma dört bölümdür. Birinci Bölümde müstehcenliğin kavramsal içeriğine ait tartışmalar ve tanımlar yer almaktadır. ikinci Bölümde.televizyon yayıncılığının sosyolojik gelişme safhalarını Türkiye'den önce yaşamış uyguar batı ülkelerindeki televizyonlarda müstehcenlik olgusunun ortaya çıkış süreci ve gelişen olaylara ait araştırma bulguları ile kamu otoritelerinin yayınları düzenleme yaklaşımları incelenmektedir. Üçüncü Bölümde, Türkiye'de televizyon yayıncılığının başlama ve gelişme süreci içinde müstehcenlik araştırılmaktadır. Bu bölüm, aynı zamanda, Türkiye'de kamusal televizyonculuktan, ticari televizyonlara geçişin tarihi bir özetini verecek şekilde kurgulanmıştır. Dördüncü Bölümde ise, ticari televizyonculuk dönemine geçişten sonra yayınlarda görülen ve tepkilere yol açan müstehcenliğin kabul edilebilirliğini etkileyen değişkenlerin, Türk izleyicisi üzerindeki rolünü belirlemek üzere tasarlanmış bir alan araştırmasında anket uygulamasıyla elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Bu bölüm sonuç ve önerileri de kapsamaktadır. Ayrıca araştırmada kullanılan senaryoların ki-kare test sonuçlan ile konu açısından ilgi çekeceği düşünülen eklere araştırmanın sonunda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis on The Approval Limits of The Viewer, is a research done upon the increasing reactions from the public and discussions about the possible negative effects of the obscenity elements in films and programmes broadcast on commercial television. The research consists of four parts. In the first part, discussions and definitions concerning the conceptual content of obscenity are presented. In the second part, the emergence process of the obscenity phenomena on the networks in the civilized western countries, which experienced the sociological development stages of the television broadcasting before Turkey and the research findings concerning the developing events together with the broadcast regulation approaches by the public authorities are studied. In the third part, obscenity in the beginning and development stages of the television broadcasting in Turkey is investigated. At the same time this part is edited in such a way, so as to give the historical summary of the transition period from the public television to the commercial television. In the fourth part, variables which influence the acceptability of obscenity, observed in the brodcasts after the transition period to the commercial television are given. Moreover, findings that are obtained from the survey research in a field study, which is designed to determine the role these variables are playing on the Turkish viewers are presented. This part also comprises conclusion and suggestions. In addition, the“x2”results of the scenarios used in the research and another appendixes that are considered to draw attention take place at the end of the research.