Eskişehir demiryolu
Eskişehir railway system
  1. Tez No: 73341
  2. Yazar: AYLA EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Ulaşım, History, Transportation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Eskişehir demiryolu Anadolu-Bağdat demiryolu üzerinde bir kavşak noktasıdır. İzmit'ten başlayarak Eskişehir üzerinden Ankara'ya ulaşan hattın imtiyazı 1888'de Almanya'ya verilmişti. Yapımına Nisan 1889'da başlandı. 19 Haziran' dan itibaren İstanbul-Eskişehir tren seferleri başlatıldı. Eskişehir hattına dahil olan Alpu-Sanköy kısmının açılışı Ağustos 1892'de, Eskişehir hattının, Konya hattına dahil olan kısmı ise, Ocak 1894'te açıldı. Eskişehir coğrafi konumu nedeniyle, tarih boyunca transit ticaret merkezi olmuştur. Demiryoluyla birlikte ise komşu illerin ekonomik değerlerinin toplandığı ve dağıtıldığı merkez konumuna yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eskişehir railway was the crosspoint on Anadolu-Bagdat line. The prlvllage of the line, beginning from İzmit reaching Ankara through Eskişehir, was given to the Germans in 1888. The construction began in April, 1889 and the line between Istanbul and Eskişehir in June, 1892. The line Alpu-Sanköy, included to Eskişehir railway, began to be used in August 1892. The Konya line also belonging to Eskişehir line was given start in 1894. The advantageous georgraphlcal location of Eskişehir made the city transit trade center al through the history, with the construction of the railway the city of Eskişehir became the center of economical values for neighbour cities' supplies and demands.