Investigation of antiepileptic activity of Allium schoenoprasum L. extract in different models of experimental epilepsy
Farklı deneysel epilepsi modellerinde Allium schoenoprasum L. ekstresinin antiepileptik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 733420
  2. Yazar: DANA ZAQZOUQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN HİM, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜNEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Epilepsi, dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen kronik bir klinik bozukluktur. Tedavi genellik nöbet aktivitesini önlemeyi amaçlamakta olup epileptogeneze müdahale edebilecek yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesinin epilepsi tedavisine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu tezin amacı frenk soğanı olarak da bilinen ve modern tıbba ışık tutan ünlü tıp doktoru İbn Sina'nın epilepsi için önerdiği tedaviler arasından olan A. Schoenoprasum L. bitkisinin antiepileptik etkilerinin araştırılmasıdır. A. schoenoprasum l. bitkisinin potansiyel antiepeileptik etkileri iki farklı epilepsi modelinde araştırıldı. Birinci modelde epilepsi 500 IU penisilinin intrakortikal enjeksiyonu ile oluşturuldu. İkinci modelde epilepsi 60 mg/kg pentilentetrazolün (PTZ) intraperitoneal (i.p.) enjeksiyonu ile oluşturuldu. Penisilin modelinde hayvanlara Allium schoenoprasum l. ekstresi (200 veya 400 mg/kg i.p.) ve penisilin verildikten sonra 120 dakika elektrokortikal aktivite kaydı yapıldı. PTZ modelinde ise Allium schoenoprasum l. ekstresi 200 veya 400 mg/kg dozda 7 gün boyunca oral olarak verildikten sonra PTZ uygulandı ve tonik-klonik nöbetler video kaydı ile izlendi. A. schoenoprasum l. Penisilin modelinde spike frekansı veya amplitüdünde önemli bir değişikliğe neden olmadı. PTZ modelinde ise nöbet skorunda bir değişikliğe neden olmamakla birlikte ölüm oranını azalttı ve tonik-klonik nöbet süresini anlamlı olarak kısalttı. Sonuçlar A. schoenoprasum l.'nin kronik olarak uygulandığında antiepileptik etkilerinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a chronic clinical disorder that affects approximately 1% of the world population. Treatment is aimed to prevent seizure activity. Therefore, it is suggested that developing new treatment strategies that can intervene in epileptogenesis will make important contributions to epilepsy treatment. This thesis aimed to reveal the potential anti-epileptic effects of A. schoenoprasum l, known as chives, which is one of the recommendations of the famous medical doctor Avicenna to find new compounds and develop new treatment strategies accordingly. Two different epilepsy models were used to study the potential antiepileptic effects of A. schoenoprasum l. The first epilepsy model was induced by intracortical injection of 500 IU penicillin. The second epilepsy model was induced injecting pentylenetetrazol (PTZ) at the dose of 60 mg intraperitoneally (i.p.). In the penicillin model the animals were given Allium schoenoprasum l. extract (200 or 400 mg/kg i.p.) after penicillin was applied and electrocortical activity was recorded for 120 min. In the PTZ model the animals were given Allium schoenoprasum l. extract at doses of 200 or 400 mg/kg orally for 7 days, after which the PTZ was applied, and tonic-clonic seizures were video recorded. A. schoenoprasum l. did not significantly change either the spike frequency or amplitude in the penicillin epilepsy model. Although it did not change the seizure score in the PTZ epilepsy model it reduced the death rate and significantly decreased the tonic-clonic seizure duration. The result suggests that A. schoenoprasum l. may have antiepeileptic effects when applied chronically.